BKM Blog

2014 Muhasebesi, 2015 Hedefleri

Yeni bir yıl, her zaman yeni hedefler ve beklentilerle başlar. Bu beklentilerin başında da değişim isteği yer alır. Yeni yılla birlikte geçmiş yılın muhasebesini yapar ve yeni başlangıçlara yelken açarız. Yeni yılda yeni alışkanlıklar edinmek ve bazı alışkanlıklardan da vazgeçmek gibi birçok hedef koyarız kendimize… İşte benim 2014 muhasebem ve 2015 yılı için hedeflerim…

Geçen yıl benim için oldukça hareketli oldu. Yılın en güzel olayı ise sigara ile olan ilişkimi sonlandırmaktı. Kolay oldu diyemem ama 2014’ün ikinci ayında onunla ilişkimiz tamamen bitmişti. Yani 2014’ü ‘arınma yılı’ olarak kayıtlara geçtim.

Ve spor… Evet 2014 hedeflerim arasında ilk sıralarda yer alan spor artık bir yaşam biçimi haline dönüştü benim için. Yılın ikinci yarısında başladığım yoga için ‘beni baştan yarattı’ diye abartılı bir cümle bile kurabilirim.

2014’te edindiğim ve artık vazgeçilmezim olan ikinci alışkanlığım ise dijital cüzdandı. Ne harika bir şeydir anlatmakla bitiremeyeceğim. Deri cüzdanımı resmen rafa kaldırdım. 2014 bu anlamda beni gerçekten farklı kıldı. Harika bir yıldı 2014 ama 2015 için hedeflerim daha büyük. Ne demişler istemek başarmanın yarı yoludur. 2015’de daha teknolojik, daha sportif ve daha planlı olmayı hedefliyorum. Nasıl mı?

Teknolojinin hızlı gelişimi ve akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte artık günlük işlerimin neredeyse büyük bir bölümünü dijital olarak gerçekleştiriyorum. Mobilim yani!

2014 yılında başladığım dijital alışveriş benim için önemli bir hamle. Şimdi bunun ikinci hamlesi yönetim ve planlama olacak. Neyi mi yöneteceğim; nakdi, vakti ve kendimi.

Nasıl mı? Anlatayım…

Genelde çoğumuz alışverişe çıkarız. Yani o AVM senin bu AVM benim dolaşır dururuz. Neredeyse günün tamamı bu alışverişe ayrılır. Çoğu zaman da aradığımızı bulamaz ve hiç hesabımızda olmayan bir alışverişle geri döneriz. Ama dijital alışveriş öyle mi? Öncelikle nerede olursan ol alışverişini cep telefonundan tabletinden yapabilirsin. Buyurun size zaman (vakit) yönetimi… Almak istediklerini sepetine atar birkaç saat sonra sepetini kontrol ederek alışverişini de yönetebilirsin. Buyurun size planlama…

Kredi kartı için belirlediğin harcama limitini aşmamaya özen gösterir ve sepetindekilerle limitini karşılaştırarak ödemeni de nakit kullanmadan dijital cüzdandan yaparsın.

İşte nakit yönetimi… Bunların tamamını da birkaç saat içerisinde yaparsın.

Benim 2015 için en büyük hedefim nakit ve vakit yönetimi olacak. Yeni vakit nakittir…

Sizlere de öneriyorum ama bunun için önce deri cüzdanı rafa kaldırıp dijital cüzdan ile alışverişe devam etmenizde fayda var. Yoksa nakit kullanımı ile hedefleri tutturmak biraz zor olabilir.

Sevgiyle kalın,

Pınar Akdoğan