BKM Blog

2017’de FinTech’leri bekleyen fırsatlar ve tehditler

2016’ya tüm dünyada FinTech damgasını vurdu. FinTech girişimleri, satın almalar, yatırımlar, işbirlikleri, yeni açılan hızlandırma programları ve düzenlenen hackathon’lar ile birlikte dolu dolu bir yılı geride bırakıyoruz.

2016’da hızlanan FinTech rüzgarının 2017’de şiddetini artıracağına hiç şüphe yok. Peki ama pazar bu kadar hızlı gelişiyorken FinTech’ler için neler değişiyor, 2017’de dikkat etmeleri gereken, önlerine yeni fırsatlar getirebilecek kritik konular neler?

McKinsey, pek çok FinTech firmasıyla yaptığı görüşmelerin ardından tam da bu konuda bir rapor yayınladı. İşte rapor sonuçlarının çok kısa bir çıktısı:

1) Kapsam genişliyor: FinTech’lerin sunduğu ürün ve hizmetlerin kapsamı hızla genişliyor. Bugün 30’dan fazla alanda ürün ve hizmet sunuluyor.

2) Artan çeşitlilik: FinTech sektörü coğrafi bölgeler, ihtiyaçlar ve teknolojilerle çeşitlenen çok farklı iş modelleriyle farklı alanlara parçalanıyor. FinTech’ler zaman içerisinde bu değişikliklere uyum için verdikleri hizmetleri yeniliyor.

3) İşbirliğini iyileştirme: FinTech şirketleri gelişmiş müşteri deneyimleri yaratan uygulamalar geliştirirken, müşteri kazanma gibi alanlarda zorlanıyorlar. Bankalarsa bu alanlarda güçlüyken gerçek bir dijital girişim oluşturmak için yavaş kalabiliyor.

4) Olası konsolidasyon: Büyük oyuncular genişleme hedeflerine ulaşabilmek için birleşmelere ve satın almalara yöneliyor.

5) Değerlendirmelerde düşüş (normalleşme): Yatırımcıların temkinli hale gelmesi ve kanıtlanmış iş modeli bulunan şirketlere yatırım yapmayı tercih etmeye başlamasıyla FinTech değerlemesi de hız kesiyor.

6) Düzenleyicilerin etkisi: FinTech şirketlerini etkileyen düzenleyici rejimler de hızla gelişiyor ve endüstrinin nasıl geliştiğini önemli ölçüde etkiliyor.

 

Türkiye FinTech 2016 ekosistemi

  • Ülkemizde 2016 yılı FinTech yatırımları 27.8 milyona dolara ulaştı.
  • Türkiye’deki tüm yatırımların yüzde 47’si FinTech girişimlerine yapıldı.

 

656089

Finlandiya’da gerçek zamanlı bankacılık başladı

Automatia, 16 Kasım’da yaptığı açıklamada, Finlandiya’nın bankalararası mobil ödeme platformu Siirto’yu hayata geçirdiğini duyurdu.

Automatia, Finlandiya’da ortak ATM sistemleri geliştirerek ulusal olarak hizmet vermesini sağlayan bir şirket. Siirto ise AB’nin Ödeme Hizmeti Direktifi (PSD2) tarafından belirlenen yeni düzenlemelere uygun tasarlanmış açık bir ödeme platformu. Arayüz, lisanslı ödeme hizmeti sağlayıcısının müşterilere tek bir uygulama aracılığıyla bankalararası bir ödeme hizmeti sunmasını sağlıyor. Farklı bankalar arasında mobil cihazdan mobil cihaza gerçek zamanlı para transferi yapabiliyor. Ayrıca online ve fiziksel mağazalardaki kart ödemelerine alternatif bir ödeme yöntemi olarak da kullanılabiliyor.

Fin bankalarının Mart 2017’de, Automatia’nın Siirto platformuna dayalı kendi mobil ödeme servislerini başlatması bekleniyor.

 

Ödeme tercihleri e-ticarette sonucu belirliyor

yStats.co tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda yayınlanan rapor, e-ticaret siteleri için önemli. Çünkü tüketicilerin alışveriş tercihlerindeki ana koşulları gözler önüne seriyor.

Raporun en önemli tespiti, tüketiciler eğer reklamlarda gördükleri ödeme şeklini alışveriş sonunda bulamıyorsa kesinlikle affetmiyor ve yarıdan çoğu alışverişi tamamlamadan siteden ayrılıyor.

Rapora göre İspanya’da 2015’in başlarına kadar yeterince fazla ödeme seçeneği sunulmadığı için e-ticaret yeterince gelişemedi. İngiltere’de ise pek çok farklı ödeme yöntemi sunulması nedeniyle hızla gelişti.

İngiltere ve Fransa’da en çok tercih edilen ödeme şekli banka kartları oldu. Hollanda’nın yerel bankacılık çözümü iDEAL ise en çok tercih edilen yöntemlerden biri oldu.

 

Singapur Merkez Bankası kendi dijital parasını test edecek

Singapur Merkez Bankası, bankalararası blockchain altyapısıyla kendi dijital parasını test etmeye hazırlanıyor. Bloomberg’in haberine göre, mümkün olduğunu göstermek (proof-of-concept) amacıyla Singapur Para Otoritesi önemli bir projeyi test edecek. Singapur borsası ve 8 bankanın katılımıyla yürütülecek projenin amacı, merkez bankasının kontrolündeki bir özel dijital para birimini para transferleri için kullanmak ve böylece işlem maliyetlerinin düşürülebileceğini ispatlamak.

 

Küresel FinTech veri tabanı oluşturuldu

Startups.watch tarafından hizmete sokulan site, şu anda kullanıcı içerikleriyle besleniyor ve haberler, listeler ve haritalar olarak üçe ayrılıyor. Meksika’dan Filipinler’e kadar birçok ülkeyle ilgili FinTech girişimlerini listeleyen ve fintechstartups.co alan adı altında faaliyet gösteren sitede şu anda 1.400 girişim yer alıyor.

 

FinTech 101 eğitimlerinin ikincisi tamamlandı

Fintech İstanbul tarafından ikincisi düzenlenen FinTech 101 eğitimi tamamlandı. 40’ın üzerinde öğrencinin katıldığı program, ekosistemin çok farklı oyuncularını 6 hafta boyunca bir araya getirdi. Kapanışa dünyanın en önemli FinTech gurularından Oliver Bussmann da katılarak Türkiye FinTech ekosistemini değerlendirdi.

takımlar