BKM Blog

Alışverişin Cepten Çıkmış Hali!

g

Teknolojik gelişmeler tüm alışkanlıklarımızı alt üst etmiş durumda. Bilgisayar, internet, Wi-Fi derken akıllı cihazlar hayatımızın en önemli parçası haline geldi. Mesela cep telefonumuz, tabletimiz artık elimiz kolumuz gibi…

Şöyle bir düşünün, akıllı cihazlarınızla bir günü nasıl geçiriyorsunuz?

Baştan söylemekte fayda var; birçok kişinin bu yazıda kendinden bir şeyler bulacağı şimdiden garanti. Çoğumuz farkında bile değiliz ama gerçekten günümüzün büyük bölümü akıllı cihazlarla başlıyor ve uykuya dalana kadar hayatımızda kalıyorlar.

Gelin akıllı cihazlarla bir günü nasıl geçiriyoruz bir göz atalım. Sabah seçtiğimiz melodi ile cep telefonumuz bizi güne başlamaya davet ediyor. Her ne kadar çoğumuz ertelemelerle uykuyu uzatmaya çalışsak da cep telefonumuz buna izin vermeden uyanmamızı sağlıyor.

Hemen ardından günlük iş akışımızın kontrolünü yaparak maillerimize bakabiliyoruz. Henüz ofise bile gitmeden birçok maili yolda cevaplayarak işlerimize start verebiliyoruz.

Toplantılarda artık kağıt kullanmıyoruz. Tablete istenilen toplantı notunu alıp anında mail atabiliyoruz. Hatta ‘Çoğumuz el yazısını bile unuttu’ desek abartmış olmayız.

Ve öğle saati yaklaşırken, cep telefonumuzdan ya da tabletimizden gelen indirim ve kampanya uyarılarıyla online alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Akıllı cihaz kullanmanın en keyifli tarafı da hepimiz için bu olsa gerek; mağaza mağaza dolaşmadan oturduğumuz yerden alışveriş yapabilmek.

Son dönemde sadece yoğun iş temposu içerisinde olanlar değil ev kadınından esnafına kadar oturduğu yerden alışveriş yapan kişi sayısı giderek artmaya başladı.

Bu yeni alışkanlığın hayatımıza girmesinde akıllı cihaz kullanımının yaygınlaşması önem taşıyor. Ancak daha önemlisi online alışverişte birçok markayı ve ürünü bir arada sunan e-ticaret firmalarının da rolü büyük.

Ayrıca internetten güvenli alışveriş yapabilmenin adresi olan dijital cüzdanlar da online alışverişin cazibesini artıran en önemli unsur. İşte en can alıcı soru: Cepten ya da tabletten alışveriş yapmak gerçekten kolay mı? O zaman bu soruyu en zor yoldan cevaplayalım; Evet, cepten alışveriş her zaman kolaydır.

Düşünün ki, spor salonundasınız ve önemli bir davet için gece elbisesine ihtiyacınız var. Mesela koşu bandında cep telefonundan anında alışveriş yapacağınız web sitesine bağlanarak cüzdan ve kartlarınızın yanınızda olmasına gerek kalmadan dijital cüzdanınızla birkaç dakikada istediğiniz elbiseyi alabilirsiniz. Bunun için sadece bedeninizi bilmeniz yeterli.

İşte cepten ya da tabletten alışveriş bu kadar kolay…

Başka bir örnekle pekiştirelim…

Hafta sonu için planladığınız 2 günlük tatil uçak bileti, otel rezervasyonu derken vazgeçebileceğiniz bir yere kadar varabilir. İşte tam da bu noktada cep telefonu ya da tabletiniz devreye girer. Havayolu şirketinin mobil uygulamasından uçak biletinizi kredi kartınızı cüzdanınızdan dahi çıkarmadan dijital cüzdan ile kolayca satın alabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken cüzdana ihtiyaç duymadığınız gibi zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Akıllı cihazlarla gün nasıl mı sona eriyor? Yazının başında da bahsedildiği gibi kimisi için e-kitap okuyarak, kimisi için yeni günün planlarını oluşturarak. Ama yine cep telefonunun alarmını kurarak.

Pınar Akdoğan