BKM Blog

BKM ile Kartların 25 Yıllık Serüveni!

Hayatımızın her alanına nüfuz eden kredi ve banka kartları sağladığı ödeme kolaylıkları ile artık yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası oldu desek abartmış olmayız.

Öyle ki teknoloji geliştikçe onlar da gelişti, eğlence, oyun ve iletişim dünyasında yenilikler yaşandıkça kart dünyası da adaptasyon ve öncülükte yepyeni çığırlar açtı.

Kart dünyasında birbiri ardına yenilikler yaşandıkça Bankalararası Kart Merkezi de Türkiye’de bu değişimin hem öncülüğünü ve lokomotifliğini yaptı.

1990 yılından 2015 yılına kadar geçen 25 yıllık süreçte BKM hep değişimin ana odağı oldu.

Bugün 25. yaşını kutlayan BKM nelere öncülük etti bir bakalım…

– 1963 yılında kart kabulünün start vermesinin ardından bankaların sektöre girmesi ve 1990’da BKM’nin kuruluşu ile sektör büyümeye başladı.

– 1998’de senet ve veresiyenin yerini taksitli kredi kartı işlemleri aldı.

– 2004’te ilk temazsız işlem ve 2007’de Chip&PIN gibi özelliklerin devreye girmesiyle kredi kartı hacmi de 75 kart arttı.

– Taksitli ödeme, ilk temazsız kredi kartı Chip&Pin geçişi sadece Türkiye’de değil dünyada da öncü uygulamalar olarak ortaya çıktı.

– BKM’nin bu süreçte bireylerden iş yerlerine, ekonomide yarattığı değer önemli boyutlara ulaştı.

– Nakit yerine kart kullanıldığı için yılda 4 milyar TL tasarruf ediliyor.

– 25 yılda bankacılık sektöründe 28 milyar kartlı işlem gerçekleşti ve yaratılan alışveriş hacmi 1.8 trilyon dolara ulaştı.

– BKM kurulduğu günden bu yana kredi kartı sayısının 75 kart artmasında önemli rol oynadı.

– 2015’te kart sayısı 57 milyon 800 bin adet seviyesine ulaştı.

– Türkiye 58 milyona dayanan kart sayısı ile Avrupa’nın pek çok gelişmiş ülkesini geride bırakarak ikinci sıraya yerleşti.

Pınar Akdoğan