BKM Blog

Bu Havada Gidilmez -Mi Acaba?!

Yani nereden başlayayım bilemiyorum. Akıllı telefonların icadının mükemmel bir şey olmasından mı, iyi fikirler üreten girişimci kişilere olan sevgimden mi, geliştirilen teknolojiler sayesinde nakit taşımadan da pek rahat hayatımızı devam ettirebileceğimizden mi?

Ben en iyisi şaşırtmaca yapayım ve bunların hiç birinden başlamayayım. Doğrudan rekabet olayına gireyim. Şöyle ki; evet üst paragrafta saydığım şeyler müthiş. Ama bunları gerçekten müthiş yapan şey hiç kuşkusuz ‘rekabet’tir.

Düşünsenize şu sıralar sokaklar kış, kıyamet. Ama önce aklını sonra da cebindeki akıllı telefonu doğru kullanan insanlar için gerçekten bu havalar sıkıntı değil.

Eskiden olsa bu havada hiç bir şey yapmazdık. Çünkü gerçekten yapamazdık.

Öyle ya şöyle bir hayat anlayışımız vardı:

– Bu havada taksi bulunmaz, – Bu havada inanılmaz trafik vardır

– Bu havada gidilmez vs Artık bunlar çok geride kaldı.

Artık taksi bulmak ekrana dokunmayla oluveriyor.

NASIL MI?

İlk önce biliyorsunuz akıllı telefonlar üzerinden kullanılan taksi çağırma servisi BiTaksi uygulaması hayatımıza girdi. Çok da sevdik.

VE BİR ATAK DA BELEDİYE’DEN

BiTaksi’den sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de hummalı bir çalışma başladı, hazırlıklar tam gaz sürüyor. İSTAKSİ için çalışıyorlar, şubat ayı gibi kullanmaya başlayacağız öyle gözüküyor.

İSTAKSİ’den sonra sonra dünya çapında kullanılan Uber de durmadı harekete geçti tabii. ‘uberTAXI’, ticari taksileri kapsamaya başladı.

İŞİN GÜZEL TARAFI NAKİTE GEREK YOK

Başta da altını çizdiğim gibi bu uygulamalar akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılıyor. Kullanıcıların konumunu alıp en yakın taksinin çağrılmasını sağlıyorlar. BiTaksi kullanan taksiler, kredi kartı, nakit ve Turkcell ile ödemeyi kabul ediliyor. Uber sadece kredi kartı ile ödeme alıyor. İSTAKSİ’de nakit ödeme ve kredi kartı kullanımı olacak.

Yani bu havada gidilir. Hem de her yere, canınız nereye istiyorsa… Akıllı telefon kullananlar için araç sıkıntısı yok, akıllı haritalar sağ olsun yol güzergâh sıkıntısı yok, nakit sıkıntısı zaten yok.

Yazının ikinci paragrafına buradan küçük bir gönderme yapalım: Rekabet güzel şey be kardeşim.