BKM Blog

Büyükler ne planlıyor ?

Dünya genelinde mobil ticaret hızla yayılıyor. 2015 birinci çeyrekte mobilin küresel e-ticaret içindeki payı yüzde 34’e ulaştı ve bu oranın yıl sonunda yüzde 40’a çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de de akıllı telefonların yaygınlaşması ve internet kullanım oranının artmasıyla mobil ticaret önemli bir atılım yaşıyor. GSM şirketlerinin her geçen gün mobil ticarete yönelik geliştirdiği ürün ve hizmetler de sektörün gelecekte çok daha büyük bir atılım yaşayacağını gösteriyor. Sektöre yön veren 3 GSM şirketinin yöneticileri de mobil ticaret hacminin ve bu alanda fırsatların da hızla arttığını belirtiyor. Gelirlerinde mobil ticaretin payını artırmaya odaklanıyorlar.

 

Akıllı cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte mobil ticaret de hızla büyüyor. Son yapılan araştırmalara göre Amerika’da e-ticaret hacmi yüzde 10 büyürken m-ticaret her yıl yüzde 50’ye yakın büyüme gösteriyor. Bugün 300 milyar dolar olan dünya mobil ticaret hacminin 3 yıl içinde 700 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Türkiye’de de internet kullanımı ve akıllı telefon penetrasyonunun artmasıyla birlikte mobil ticaretin büyümesi hız kazandı. Bugün Türkiye’de 41 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunuyor. 2013’te 10 milyar TL olan e-ticaret hacmi 2014’te yüzde 40’lık bir artış göstererek 14 milyar TL’ye ulaştı. 2015 yılında Türkiye e-ticaret sektörünün yüzde 25-30 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticareti içindeki payı yaklaşık yüzde 1,3. Online perakende alışverişlerinde mobilin payı ise yüzde 17. Bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de de mobil ticaretin yaygınlaşmasında en önemli rolü akıllı cihaz sahipliği oynuyor. Kullanıcılarda internet ve güvenli alışveriş kavramlarının yerleşmesi, bu alanın daha da büyümesinin yolunu açıyor. Ödeme yapmanın daha hızlı ve pratik olması, büyük ekranlı akıllı telefon alternatiflerindeki artış nedeniyle cep telefonu üzerinden ürün ve hizmet incelemenin çok daha kolaylaşması da bu alandaki büyümenin diğer unsurlarını oluşturuyor. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak harcama eğilimlerinin ve harcama miktarlarının artmasının yanı sıra Türkiye’nin genç ve gelişen bir ülke olmasının da etkisiyle e-ticaret ve m-ticaret alanı büyümeye ve yatırım yapılmaya uygun alanlardan biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

AVEA’NIN FIRSAT PENCERESİ

Mobil ticaretin daha fazla yaygınlaşmasında GSM operatörleri kritik bir noktada duruyor. Mobil ticaret konusunda en etkin kuruluşlardan biri Türk Telekom Grubu. Grup, müşterilerine sunduğu dijital içerik servisleriyle pazarda fark yaratarak müşterilerinin m-ticaret transformasyonunu kolaylaştırıp hızlandırmaya çalışıyor. Mobil ticaret hacminin büyüdükçe bu alanda fırsatların da hızla çoğaldığını belirten Türk Telekom Grubu Bireysel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, “Gerek mobil uygulamalar gerek web siteleri üzerinden müşterilerimize mobil güvenlik, giyilebilir teknoloji ürünleri, seyahat ve otel gibi çeşitli alanlarda sunduğumuz servis ve ürünlerin sayısı bu gelişmeye paralel olarak her geçen gün artıyor” diyor. Eğlence, spor, müzik, depolama gibi alanlarda müşterilerinin online dünyadaki tüm beklentilerini karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Ertürk, oldukça yoğun kullanıma ve geniş kullanıcı kitlelerine sahip müzik servislerinde kullanıcılarının yüzde 78’inin mobil cihazlar, yüzde 22’sinin ise web sitesi üzerinden hizmet aldıklarını açıklıyor. “En çok tercih edilen ve e-ticaret hacminde en yüksek paya sahip bir başka odak olan tatil ve seyahat alanında, Avea Seyahat uygulamamız ile sadece Avealıların değil, diğer tüm operatör müşterilerinin de faydalanabildiği bir bilet ve otel satış platformumuz var” diye konuşuyor. Avea Seyahat servisi dünyanın her yerine uçak bileti ve 100’e yakın otobüs şirketi ile Türkiye’nin 81 iline otobüs bileti satışı gerçekleştiriyor. Kullanıcılara, hem mobil uygulamalar hem web ve mobil siteler üzerinden seyahatlerini kolayca ve uçtan uca planlayabilme imkanı veriyor. Bu servislerde çok kısa bir süre içinde yüksek kullanıcı rakamlarına ulaştıklarını açıklayan Ertürk, “İşlemlerin yüzde 85’inin mobil uygulama üzerinden gerçekleştirildiğini gördük. Bu durum, mobil ticaretin kullanıcıların hayatındaki yerini ve buradaki büyüme potansiyelini açıkça gösteriyor” diye konuşuyor. Avea, mobil ticaret alanında sunmayı hedeflediği servislerin ve bu servislerden elde edilen gelirin grup gelirindeki payını da artırmayı planlıyor.

 

VODAFONE’UN MOBİL ÖNCELİĞİ

Vodafone Türkiye, Türkiye’de öncülüğünü yapmayı hedeflediği dijital dönüşümün en önemli aşamalarından birinin, mobil ödeme olanaklarının yaygınlaştığı bir topluma geçmek olduğuna inanıyor. Şirket bu kapsamda tüketicilerinin hayatını kolaylaştıracak mobil ödeme altyapılarına yatırım yapıyor. Mobil ödemede yenilik kapsamında 2012 yılında Cep Nakit Kartla tüketicilere banka müşterisi olmadan bankacılık işlemi yapma olanağı sunduklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, 2013 yılında da Vodafone Cep Cüzdan’ı hayata geçirdiklerini anlatıyor ve ekliyor: “Apple Store, Google Play gibi uygulama mağazalarından ücretsiz indirilebilen ve bugün itibariyle indirilme sayısı 181 bini bulan Vodafone Cep Cüzdan, kullanıcılarına, kredi kartı numarasını elle girmeye gerek kalmadan, sadece cep telefonlarının kamerası ile taratarak kredi kartı bilgilerini, uygulamaya kolaylıkla aktarma imkanı veriyor. Kredi kartı olmayan müşteriler ise anında ön ödemeli Cep Nakit Kart yaratabiliyor.” Vodafone Cep Cüzdan, müşterilerine Yakın Alan İletişimi (NFC) ile temassız ödeme ve QR kod ile ödeme imkanı da tanıyor. Buruk, “Müşteriler QR kod ile kolay ve hızlı bir şekilde 20 binin üzerinde anlaşmalı kafe ve restoranda temassız ödeme deneyimini yaşayabiliyor, çeşitli indirim ve fırsatlardan yararlanabiliyor. Buna ek olarak, dönemsel kampanyalar yaparak kullanıcılarımıza ek avantajlar da sağlıyoruz. Vodafone Cep Cüzdan, içerdiği temassız etkileşim teknolojisi iBeacon ile Türkiye’de ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor” diye konuşuyor. Vodafone Türkiye, geleceğin uzun vadede mobil finansal servislerde olduğuna inanıyor. Buruk bu konudaki yaklaşımlarını da şöyle özetliyor: “Nakit paradan, kredi kartından, banka kartından, cüzdandan bağımsız bir hayatın, hem bireyler hem kurumların yaşam kalitesini çok daha ileriye taşıyacağını düşünüyoruz.”

 

BURAK SEVİLENGÜL TURKCELL GENEL MÜDÜR YARDIMCISI: NASIL GELİR ELDE EDİYORLAR?

ANLIK ÖDEME FIRSATI: Mobil ticaret dediğimizde oldukça geniş bir kavramla karşı karşıya kalıyoruz. Aklımıza ilk gelen yöntem mobil cihazlardan yapılan tüm alışverişler olsa da bir kahve almak için bile cep telefonlarımızı kullanabiliyoruz. Facebook ve Twitter kullanırken gördüğümüz bir ayakkabıyı beğenip cep telefonundan anında ödeme yapmak mümkün hale geldi. Bunun yanında kupon sistemleri de kullanıcıyı cep telefonuna daha bağlı hale getiriyor.

DERİN BAĞLAMA: Özellikle deeplinking (derin bağlama) denilen yöntemle cep telefonunda bir web sayfasını gezerken, beğendiğimiz bir ürünü görüp o ürünü satan uygulamaya geçip tek tıklamayla ürünü satın almak artık mümkün. Bu zorlu ve rekabetçi sektörde şirketler, uygulama içi satın almalar, uygulama içi reklam göstermeler ve doğrudan uygulama satışıyla gelir elde etmeye çalışıyor.

CEPTE 60 UYGULAMA: Anlık bildirimler (push notifications) ile kullanıcıların uygulamayı daha fazla açarak uygulama içinde daha uzun süre geçirmesi sağlanmaya çalışılıyor. Masaüstü bilgisayarımızda her gün kullandığımız uygulama sayısı kimi zaman 5’i geçmezken, cep telefonlarımızda ortalama 60 uygulama taşıyoruz. Bu da sürekli olarak üretici şirketleri, indirim ve fırsat gibi cazip yöntemler kullanarak kullanıcıları yeniden kazanmaya ve yeni kullanıcılar elde etmeye yönlendiriyor.

 

DEHŞAN ERTÜRK / TÜRK TELEKOM GRUBU BİREYSEL PAZARLAMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI: “PAZAR HIZLI BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK”

DİJİTAL TRANSFORMASYON: Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye mobil alışverişte dünya genelinde ilk üçte yer alıyor. Akıllı cihaz kullanımındaki artış ve müşterilerin dijital transformasyonundaki pozitif ilerleyişe bağlı olarak mobil ticaret pazarının hızla büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz.

ONLINE TİCARETTEKİ PAYI: Türkiye’de gerçekleşen online alışverişlerin de çok yüksek oranının mobilden gerçekleştiği günümüzde Türk Telekom Grubu olarak mobil ticaret alanındaki potansiyeli tüm müşterilerimiz için pozitife çevirecek nitelikte hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

GELECEĞİN MİMARI: Tecrübemiz, vizyonumuz, güçlü altyapımız, devam eden yatırımlarımızla dijital geleceğin mimari olarak müşterilerimize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en iyisini sunmayı sürdüreceğiz. Bu amaç doğrultusunda akıllı telefon penetrasyonundaki kesintisiz liderliğimizi 14 çeyrektir devam ettiriyoruz. 2015 yılı ilk çeyrek döneminde akıllı telefon penetrasyon oranını sektör liderinin 17 puan üzerine taşıyarak yüzde 59’a çıkarttık.

 

ENDER BURUK VODAFONE TÜRKİYE İCRA KURULU BAŞKAN YARDIMCISI: “MOBİL STRATEJİ GELİŞTİRMEYENİN RİSKİ YÜKSEK”

HIZLI DEĞİŞİM Dijitalleşme, toplumsal hayatımızın her alanında olduğu gibi alışveriş ve ödeme alışkanlıklarımızda da hızlı bir değişimi beraberinde getiriyor. Bizim ilk alışveriş deneyimimiz mahalle bakkalından alışveriş yapmakken artık 2 yaşında çocukların bile uygulama mağazalarından oyun indirdikleri ve bir nevi alışveriş yaptıkları bir noktaya gelmiş durumdayız. Değişimin bu derece belirgin olduğu bir dönemde, ödeme sistemlerinin değişmediği ve nakit paranın hala egemen olduğu bir dünyadan bahsetmek mümkün değil.

ARTAN TALEP VE İLGİ Akıllı telefon kullanımının gittikçe yaygınlaşması ve bu telefonlarla günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok servise erişebilmemiz sonucu, mobil ödeme alanında da sürekli artan bir talep ve ilgi söz konusu. Gittikçe daha fazla sayıda işyeri mobil ödeme kabul ederken tüketiciler de mobil cihazlarıyla tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri özgür ve güvenli bir alışveriş ortamı talep ediyor. Bu güvenilir ortamın sağlanmasında mobil iletişim teknolojileri önemli rol oynayacak. Operatörler, mobil teknoloji üretenler ve taşıyıcı şirketler, finansal kurumlar, ticaretle uğraşanlar, mobil cihazlara entegre yan ürün üreticileri, ödeme servisleri ve uygulama sağlayıcılar, mobil ödemeyi yetkinleştirmek için çalışıyor.

ENTEGRE OLMA AVANTAJI Akıllı telefon kullanımı ve tüketicilerin alışveriş için mobil olanakları tercih etmesinin çok hızlı arttığını göz önünde bulundurursak mobil strateji geliştirmeyen perakendeciler için risk daha yüksek olacak. Diğer yandan, mobil çağa zamanında entegre olan perakendeciler, rekabette önemli bir avantaj elde edecek. Ülkemizde de bu yönde farklı sektörler kendi disiplinleri içinde çalışmalar yürütüyor, çözümler üretiyor.

 

NİLÜFER GÖZÜTOK ÜNAL

ngozutok@capital.com.tr