BKM Blog

CES 2016 fuarından öne çıkan notlar

lasvegas (1)ABD’nin Las Vegas şehrinde her yıl düzenlenen CES, yani Türkçe adıyla Tüketici Elektroniği Fuarı 6 Ocak tarihinde kapılarını ziyaretçilerine aştı. Pek çok farklı sektörden profesyonellerin, dünya basınının ve binlerce markanın akın ettiği fuar her yıl olduğu gibi yapıldığı yılın teknoloji gündemini belirliyor.

CES 2016‘nın en büyük özelliği bu sene fuarın bir teknoloji fuarından öte, otomobil fuarı gibi anılması oldu. Yeni gelen elektrikli otomobil model duyuruları, otomotiv sektörüyle teknolojinin ne kadar iç içe geçtiğini bize gösterdi. Bununla birlikte fuarda gündem konulardan bir tanesi de drone adıyla andığımız insansız hava araçları ve giyilebilir teknoloji ürünleriydi. İşte CES 2016 fuarından radarımıza takılan ve sizin için derlediğimiz yenilikler:

Faraday Future’dan elektrikli spor otomobil: FFZERO1

ffzero1

Faraday Future adlı otomobil üreticisi, tek kişilik, 1000 beygir gücündeki yeni elektrikli otomobilini duyurdu. Tesla’ya ciddi bir rakip olması beklenen, tasarımıyla dikkat çeken tek kişilik aracın iç kabini aynı bir F1 aracını andırıyor, sürücü koltuğunda 45 dereceli bir açıyla oturuyor.

8K Televizyonlar Yolda!

LG-66

Pek çoğu insan henüz evlerine 4K teknolojisini bile sokamışken, CES 2016’da geleceğin televizyonları da ilk kez gösterildi. LG, Sharp gibi markalar 8K kalitesindeki televizyonlarını ilk kez tanıttı. 4K teknolojisi, 7680 x 4320 piksel boyutlarını destekliyor. Ancak söylememiz gerekir ki, bu televizyonların fiyatları şimdilik 100 bin doların üstünde.

Samsung Pay Yeni Ülkelere Giriş Yapıyor

Samsung Pay-970-80

Samsung, CES 2016’da gerçekleştirilen özel konferansında, Samsung Pay’in Avustralya, Singapur, Brezilya, İngiltere, İspanya ve Çin’de faaliyet geçeceğini duyurdu. 

Volkswagen’in elektrikli konsepti: Budd-e

vw-buddee

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, daha önce CES 2016’da duyuracağını açıkladığı elektrikli konsept modelini tanıttı. Budd-e adıyla anılacak olan konsept model tam bir aile otomobili görünümünde. Volkswagen’in eski ve meşhur minibüsünün hatlarını da barındıran bu araç, tek şarjla 600 kilometreye kadar yol yapabilecek.

Oculus Rift Ön Sipariş Toplamaya Başladı!

oculus-rift-consumer-edition

Facebook tarafından satın alınan sanal gerçeklik markası Oculus, sanal gerçeklik gözlüğü Rift için ön sipariş toplamaya başladığını ilk kez CES 2016’da duyurdu ve web sitesi üzerinden meraklılarının taleplerini kabul etmeye başladı. Oculus Rift’in fiyatı 599 dolar belirlendi. 

Drone’lar Hem Akıllanıyor Hem de Şekil Değiştiriyor!

parrot-disco-drone-780x521

Fransız drone üreticisi Parrot, CES 2016’da gösterdiği yeni modeliyle neredeyse bir uçak formunda olan insansız hava aracı yani drone’u tanıttı. Yukarıdaki resim görebileceğiniz gibi Parrot Disco adıyla anılacak ürün alıştığımız drone’lardan bir hayli farklı. Bununla birlikte drone’lara ürün tedariği yapan en önemli şirketler, drone’ların beynini oluşturan işlemci üreticiler. CES 2016’da hem Intel hem de Qualcomm gibi iki dev marka, drone’lar için otomatik pilot, şarj ve akıllı uçuş gibi pek çok teknolojiyi tanıttı.

Bükülebilir Ekranlar Geliyor

bukulur-ekran

CES 2016’da duyurulan yenilikçi teknolojilerden bir tanesi de bükülebilir ekran teknolojisiydi. LG’nin tanıttığı bu ürün görenleri bir hayli şaşırttı, daha önce de Sony, Samsung gibi dev markalar konsept modellerini tanıtmıştı. Bükülebilir ekranlar sayesinde artık bunları tıpkı birer gazete gibi bükebilmemiz ya da katlayabilmemiz mümkün olacak. Kullanım alanları kısıtlı gibi gözükse de, teknoloji açısından yepyeni bir deneyim.

Artık Evlerimiz de Çamaşır Makinelerimiz de Daha Akıllı!

marathon-laundry-panel-100635561-orig

CES 2016’da öne çıkan bir başka konu ise akıllı ev teknolojileriydi. Milyonlarca farklı renk seçeneğine göre akıllı telefonuz üzerinden ayarlayabileceğiniz özel tavan lambaları, güvenlik kameraları, üzerinde neredeyse bilgisayar monitörleri kadar büyük ekranlar barındıran buzdolaplar ve akıllı çamaşır makineleri karşımıza çıktı. Marathon Laundry adlı çamaşır makinesi, Apple’da Steve Jobs ile çalışma fırsatı bulan Glenn Reid tarafından geliştiriliyor. Üzerinde dokunmatik bir ekran olacak olan çamaşır makinesi kullanıcılarının çamaşır yıkama alışkanlıklarını öğrenip, kişiselleştirilmiş tavsiyeler verebilecek.

Oyun Dünyasından Yeni Teknolojiler

razer-blade-stealth

Hem ülkemizde hem dünyada eSpor olarak adlandırılan oyun sporları gelişiyor, bununla birlikte oyuncuların aksesuar ve donanım ihtiyaçları da gittikçe artıyor. Bu ihtiyaca cevap veren markalardan birisi olan Razer, ürettiği Core adlı ürünle birlikte ekran kartını bilgisayarınıza harici olarak bağlamanızı sağlıyor. Razer’ın ürettiği Blade Stealth adlı ultrabook oldukça bir ince formdayken, ekran kartının dışarıya alınmasıyla çok daha güçlü bir hale geliyor. Fotoğrafta sağda görebileceğiniz Core’a ise hem AMD hem de Nvidia ekran kartları ayrıca takılabiliyor. Bu da oyun performansını ciddi biçimde artırıyor ve incecik bir ultrabook’u bir oyun canavarına çevirmeyi başarıyor.

Netflix Türkiye Pazarına Giriş Yaptı

netflix

İnternetten stream yaparak dizi ve film izlemenizi sağlayan Netflix, CES 2016’da pek çok yeni ülkeye giriş yapacağını duyurdu. Bu ülkelerden birisi de Türkiye idi. Son giriş yaptığı onlarca ülkeyle neredeyse pek çok ülkeye yayılan Netflix’in Türkiye pazarına daha açıldığı günden binlerce kullanıcının bu ücretli servise abone olduğu da konuşuldu. 

Hem Ulaşım Aracı Hem Robot

segway-robot

Ginger adı verilen ve dengede kalabilen cihazlarla, hover adı verilen ve yine ginger tarzındaki oyuncaklar CES 2016’da bolca karşımıza çıktı. Bu tarz modelde üretim yapan en ünlü şirketerden birisi olan Segway, yeni modeliyle birlikte hem bir ulaşım aracı rolünde hem de aynı zamanda yapay zeka sayesinde bir robota dönüşebiliyor. 

Sami Eyidilli