BKM Blog

Dijital kimlik ile gelen fırsatlar dünyası

2016 yılını FinTech dünyasının önde gelen isimlerinden Dave Birch’ün etkileyici bir konuşmasıyla kapattık. Fintech İstanbul bünyesinde gerçekleşen buluşmada dijital kimlik ve blockchain teknolojilerinin birlikte nasıl kullanılabileceğinden bahseden Dave Birch, dijital kimliği “gerçek ve sanal kimliklerimiz arasında bir köprü” olarak tanımladı.

Gerçekten de alışveriş anını düşündüğümüzde, sadece ödeme yaptığımız işlem için doğrulanmak yerine bir dijital kimliğimiz olsa ve o an sadece o işlem için gereken bilgileri güvenli bir şekilde ilgili firmaya iletebilsek nasıl olurdu? İşin içine finansal bir karar girdiğinde mutlaka bu işin gerçekleşebilmesi için üzerinde daha çok çalışılması gerekir ancak bunlar aşılamayacak engeller değil.

2016 yılında 2.5 milyar insanın telefonlarındaki mesajlaşma uygulamalarının ticaretin önemli bir kanalı haline geldiğini gördük. Yapay ve öğrenebilen zekanın karar vermemize gerçek zamanlı etkisi, chatbot’ların hayatımıza getirebileceği kolaylıklar, sesli asistanların alışverişin sadece ödeme deneyimini değil tüm süreci ne kadar değiştirebileceği üzerine çokça konuştuk, tartıştık. Ancak dijital kimlik tüm bu teknolojilerin bir tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor ve bizlere pek çok fırsatı beraberinde getiriyor.

İşte tüm bu yeni teknolojiler ve değişiklikler, ödemeler dünyasını yeniden şekillendirecek. Heyecan dolu bir 2017 bizleri bekliyor!

 

TÜRKİYE FINTECH 2016 EKOSİSTEMİ656089

* Ülkemizde 2016 yılı FinTech yatırımları 28.5 milyon dolara ulaştı.

* Girişimlere yapılan yatırımların yüzde 46.4’ü FinTech girişimlerine yapıldı.

 

Oliver Bussmann: “Sıradaki FinTech merkezi İstanbul olabilir”

 FinTech dünyasının sayılı liderlerinden Oliver Bussmann, geçen ay gerçekleşen İstanbul ziyaretinden sonra görüşlerini bir blog yazısıyla paylaştı. Bussmann makalesinde Londra, Singapur, New York gibi şehirlerin birer FinTech merkezi olmak için isimlerinin sıkça geçmesine rağmen İstanbul’un geri planda bırakılmasını haksızlık olarak yorumluyor. Türkiye’nin uzun süredir finansal teknolojiler açısından sıcak bir merkez olduğunu ve bunun arkasında devletin önemli bir desteğinin olduğunu belirtiyor. Busmann’a göre İstanbul, dünyanın en iyi FinTech merkezlerinden biri olmaya aday.

Genç ve aktif nüfusun finansal anlamdaki bilgi birikiminin, 2009 yılında başlayan “İstanbul Finans Merkezi” projesinin, güçlü finansal kurumların ve Fintech İstanbul tarafından düzenlenen etkinliklerin gücüne dikkat çeken Bussmann, işbirliğinin yenilikçiliğin anahtarı olduğuna ve bu noktada İstanbul’un çok önemli bir rol oynayabileceğine dikkat çekiyor.

 

Geleceğin anahtarı FinTech

FinTech her geçen gün büyüyor. FinTech Compliance, bu büyümenin miktarını özetleyen bir infografik hazırlamış. Buna göre;

  •  Avrupa çapında FinTech gelirleri yüzde 120 arttı.
  •  Dünya genelinde fırsatlar yüzde 51 arttı.
  •  Her yılın ilk çeyreğinde yatırımlar ortalama yüzde 67 arttı.
  •  Yatırımların yüzde 62’si Avrupa ve Asya’ya gitti.
  •  Son bir yılda yatırımların yüzde 201 arttı.

 

David Birch, finans dünyasına kimliğin geleceğini anlattı

En önemli 10 küresel FinTech liderinden biri olarak gösterilen, dijital kimlik konseptinin gurusu ve “Identity is the New Money” (Kimlik: Yeni Para) kitabının yazarı David Birch, Fintech İstanbul’un konuğu olarak İstanbul’da finans dünyasıyla buluştu.

Birch, BKM’nin İstanbul’daki merkezinde gerçekleşen sunumunda, tüm katılımcılara kendi ifadesiyle “13 dakikalık bir zaman diliminde” blockchain teknolojisinin ne olduğunu anlattı. Daha sonra dijital kimliğin tanımını yapan Birch, bu iki teknolojinin nasıl birleştirilebileceğini anlatıp, ardından da hayatımızı nasıl kolaylaştıracaklarına dair örnekler verdi.

Etkinlikte aynı zamanda, David Birch’ün 2014 yılında kaleme almasına rağmen hâlâ güncelliğini koruyan, BKM’nin öncülüğünde Türkçeye çevrilen “Kimlik: Yeni Para” kitabının tanıtımı yapıldı. Birch bu sıra dışı kitabında, gelişen teknoloji paralelinde kimlik algımızın ne yönde değişmesi, bu bilginin nasıl kullanılması gerektiğini ele alıyor.

FinTech gurusu David Birch ile yapılan video röportajı, Fintech İstanbul’un internet sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.

Dave Birch’ün “Kimlik: Yeni Para” isimli kitabına sahip olmak isteyenlerin ise Facebook Messenger’da BKM Express üzerinden sivil toplum kuruluşlarına 5 TL’lik bağış yapıp ocelik@bkm.com.tr’ye iletişim bilgilerini mail atması yeterli.

 

Özge Çelik

Bankalararası Kart Merkezi

İş Geliştirme Direktörü