BKM Blog

Dünya FinTech Ligi

2016’nın ilk yarısındaki en büyük 30 FinTech yatırımından 9’u Asya’daki girişimlere yapıldı. Hindistan Merkez Bankası, blockchain üzerinde bir para birimi deniyor. Malezya, FinTech projelerini test etmeye yönelik bir “Regulatory Sandbox” kurdu. Dünyanın en büyük FinTech merkezi Singapur’da açılacak.

 

FinTech ile ilgili ülkemizde ve dünyada neler olup bittiğini en kolay ve hızlı takip edeceğiniz kaynaklardan biri şüphesiz FinTech Istanbul. FinTech Istanbul blogunda eylül ayında yayınlanan haberlere baktığımda özellikle iki haber dikkatimi çekti:

  •  Avustralya FinTech’in geleceğine en hazır ülke.
  •  Dünyanın en büyük FinTech merkezi Singapur’da açılacak.

Bu iki haber üzerine ülkeler bazında FinTech’te neler olduğunu biraz araştırdım ve işte çarpıcı sonuçlar:

Asya fokurduyor

Asya FinTech alanında zaten çok önemli işler yapıyor. 2016’nın ilk yarısındaki en büyük 30 FinTech yatırımına baktığımızda, bunlardan 9’unun Asya’daki girişimlere yapıldığını görüyoruz. Asya’da FinTech alanında pek çok yeni fikir ve iş modeli görüyoruz. Özellikle online alışverişin yoğun olduğu, kredi kartı kullanımının çok fazla olmadığı buna karşılık akıllı telefon kullanımının yoğun olduğu Asya’da yeni ödeme yöntemleri ve mobil paraya yönelik pek çok proje yapılıyor.

Ülkeler bazında baktığımızda ise Hindistan’da Merkez Bankası tarafından blockchain üzerinde bir para birimi denendiğini, Malezya’da FinTech projelerini test etmeye yönelik bir “Regulatory Sandbox” kurulduğunu görüyoruz.

planetearth

Asya dışında Afrika ve Güney Amerika’dan da pek çok FinTech haberi geliyor. Meksika’da hükümetin bu sektöre özel ilgisi FinTech çalışmalarını hızlandırmış durumda. Afrika’da Asya’nın aksine altyapı yetersizliği, düşük internet ve finansal servisler erişim oranları gibi bariyerler olsa da FinTech konusunda pek çok başarı hikayesine imza atılıyor.

 

Singapur, FinTech Festivali düzenliyor

Şüphesiz ülke bazında FinTech çalışmalarında İngiltere’den sonra öne çıkan ikinci ülke Singapur. Singapur’da otoritelerin son 4-5 yıl içerisinde yaptıklarını şöyle özetlemek mümkün:

  •  Mevzuata yönelik sandbox oluşturmak, böylece FinTech girişimlerinin yeni fikir ve çözümlerini burada test etmelerini sağlamak.
  •  Singapur FinTech Festivali düzenlemek. 14-18 Kasım tarih arasında düzenlenecek bu festivalde farklı fikirlerin bir araya getirilmesi amaçlanıyor
  •  FinTech ofisi kurmak. Burada amaç hükümetin farklı organlarını bir araya getirmek. Merkez Bankası ve Ulusal Araştırma Merkezi tarafından yürütülecek bu ofise ekonomik gelişmelerden, yatırımlardan ve iletişimden sorumlu temsilciler katılacak ve böylelikle devletin FinTech ile ilgili birimlerinin iletişim halinde olması sağlanacak.
  •  Girişimler için crowdfunding’e (kitlesel fonlamalar) yönelik zorunluluklar azaltıldı. Örneğin 100 bin dolar tutarındaki depozitoyu yatırma zorunluluğu ortadan kaldırıldı, asgari sermaye ihtiyacı 250 bin dolardan 50 bin dolara indirildi.
  •  Avustralya ile işbirliği yapıldı. Her iki ülkeden birbirlerinin pazarına girmek isteyen girişimleri desteklemek üzere Singapur Merkez Bankası ile yerel düzenleyici olan Avustralya Güvenlik ve Yatırım Komisyonu arasında bir anlaşma imzalandı.

 

 

FinTech Istanbul, Küresel FinTech Federasyonu’nda

Ülkemize baktığımızda ise genç ve yeniliğe açık bir genç nüfus, güçlü bankacılık altyapısı gibi pek çok avantajımız olduğunu görüyoruz. Global anlamda 2016 yılının ilk yarısında FinTech yatırımları 9.4 milyar doları geçerken ülkemizde bu rakam 20 milyon dolar seviyesinde. Yurtdışına göre henüz FinTech alanında küçük bir paya sahipken daha gidilecek çok yolumuz olduğunu ve bu alanda çok büyük fırsatlar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

fintech kalp

Son olarak ülkemizden güzel bir gelişmeyle bitirmek istiyorum: Temmuz ayında FinTech Merkezleri Federasyonu’nu (Global FinTech Hubs Federation – GFHF) faaliyetebaşladı. Küresel FinTech Merkezleri Federasyonu, dünya üzerindeki farklı ülke ve şehirlerde faaliyet gösteren 23 FinTech organizasyonunun, bir çatı altında toplanarak güçlerini küresel arenada birleştirmek için attığı somut bir adımı temsil ediyor. GFHF görevini, küresel FinTech ekosisteminin gelişimi için bir birlik oluşturmak, bilgi ve deneyimlerinpaylaşımını sağlamak ve FinTech merkezleri arasında iş birliği için köprüler kurmak olarak tanımlıyor. FinTech Istanbul, Küresel FinTech Federasyonu’ndaki yerini alarak bu önemli oluşuma katkı sağlamaya başladı. Bu gibi önemli gelişmelerin artarak devam etmesi dileğiyle…

 

Özge Çelik

Bankalararası Kart Merkezi

İş Geliştirme Direktörü