BKM Blog

Ercan Türkan Tüketim Endeksi (ETTE) Mart ayı verileri açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasıette’nda danışman olarak görev alan Ercan Türkan kartlı ödeme sistemleri verilerini kullanarak oluşturduğu Ercan Türkan Tüketim Endeksi (ETTE) ile Türkiye’deki tüketim gelişmelerini ortaya koyuyor.

Banka ve kredi kartları ile yapılan kartlı işlem tutarı ve işlem adetleri ile banka ve kredi kartı adetleri, POS ve işyeri sayılarını baz alarak oluşturduğu endeks ile, tüketimdeki gelişmeleri aylık olarak takip ediyor ve www.ette.gen.tr internet sitesi üzerinden okurlarıyla paylaşıyor.

Nisan ayında yayınlanan Mart ayı raporu ile 2016 yılının ilk çeyreğindeki tüketim eğilimini ortaya koyan ETTE verileri de açıklanmış oldu. Bu verilere göre;

  • Yıllık reel tüketim (taşıt hariç), 2011’de %6.7, 2012 yılında da %4.9 oranında arttı
  • 2013 yılında bir yavaşlama başladı ve artış %0.8 oranında kaldı
  • 2014 yılında ise negatife dönerek %1.1 gerileyen endeks 2015’te %0.4 artmıştı
  • 2016 yılının ilk çeyreğinde ise durağanlık sürüyor. Şubat ayında son 12 ay ortalamasında 111,47 puana gerileyen endeks Mart ayında da 111,40 puana indi.

Kısacası son 3 yıl toplamında reel bazda neredeyse hiç artış bulunmayan endeks verisine göre 2016 yılı da bu paralelde başlamış görülüyor. ETTE yayınlanan veriler içerisinde öncü gösterge niteliği ile tüketimdeki yavaşlamayı en hızlı ve en net gözler önüne seren ekonomik göstergelerden birisi konumunda bulunuyor. İlerleyen dönem için de gelişmeler ETTE aracılığıyla gözlemlenebilir.

ette-mart