BKM Blog

Finovate Europe 2016’da neler yaşandı?

1FinTech Istanbul ve Bankalararası Kart Merkezi, Londra’da düzenlenen Finovate Europe 2016 konferansına katıldı. 5 kıtadan binlerce katılımcının ziyaret ettiği Finovate Europe 2016’da tam 72 FinTech girişimi sunumlarını gerçekleştirdi ve kendini finans dünyasına tanıttı.

Sahneye çıkan FinTech girişimleri, alışılagelmiş girişimci algımızdan biraz daha farklı bir profile sahipti. Çünkü FinTech girişimcilerinin yaş ortalaması, girişimcilere nazaran daha yüksek ve tabii ki finans tecrübeleri de çok daha fazla. Bu iki özellik FinTech girişimlerinin hem var olduğu sektörü daha iyi bilmesini sağlıyor hem de tecrübe açısından çok daha olgun girişimlerin doğmasını sağlıyor. 

Gelelim Finovate Europe 2016 konferansının kazananlarına… İki gün boyunca sahneye çıkan 72 girişim, konferans katılımcıları tarafından oylandı ve konferansın en iyi 6 girişimi açıklandı. Hemen aşağıda alfabetik sırayla listelenen ve konferansın en iyi 6 girişimini inceleyebilirsiniz.

finovate-best-of-show-2016

1. Capitali.se 

Capitali.se finans alanında yatırımlarınızı akıllı ve kolay bir şekilde yönetmenizi sağlayan bir araç, talimatlarınızı akıllı bir şekilde alıyor ve aksiyonlarını kendi alıyor. Bu da kelimelerinizi, yatırım stratejenize çeviriyor. Örneğin, bir şirketin hisseleri belli bir rakama geldiğinde şu kadar hisse satın al tarzında talimatlar verebiliyor ve yatırım planlarınızı otomatikleştirebiliyorsunuz.

2. DriveWealth

DriveWealth bulut bazlı bir girişim ve gerçek zamanlı çalışan API teknolojileri de geliştiren bir girişim. Girişimin, Passport Mobile adını verdiği uygulama ise yatırım yapmayı herkes için kolaylaştıran bir mobil uygulama. Özellikle yatırım dünyasına uzak ya da yatırımcılık terminolojisine yabancı yatırımcı adayları için önemli bir uygulama. Sizi hisse adetleri ile yormuyor ve direkt olarak, yatırım yaptığınız para birimi üstünden yatırım yapmanızı sağlıyor. 

3. EyeVerify

EyeVerify adından anlaşılabileceği üzere, insan gözünden biyometrik doğrulama sağlayabilen bir girişim. Eyeprint ID teknolojisi sayesinde girişim sizi gözbebeğinizden tanıyor. Uygulamanın finans alanında kullanım alanı ise tabii ki mobil bankacılık uygulamaları. Böylece hiçbir şifre girişi gerçekleştirmeden, telefonunuzun ön kamerası aracılığıyla gözünüzü okutarak, mobil bankacılık uygulamalarına giriş yapabiliriz. 

4.  IDscan Biometrics 

IDscan kendi algoritması sayesinde çekilen fotoğraflardaki karışık bilgilerin düzenlenmesini ve pasaport, vize, ehliyet, fatura, çek ya da kart gibi bilgilerin çekilen fotoğraflarının yazılı hale getirilmesini sağlıyor. Teknoloji fotoğraftaki yazıları algılayarak bunları metne çeviriyor, kısacası bu teknolojinin API’ları sayesinde kullanıcılar, fatura ya da çek gibi basılı belgeleri okutarak uygulama içerisine aktarabiliyor ve bunların işleme çevirlmesi için kağıt üstündeki bilgilerin tek tek elle işlenmesine gerek kalımyor. . 

5. SwipeStox

SwipeStox bir sosyal ticaret uygulaması ve ticari işlem borsalarını sosyalleştiriyor.  Kullanıcılar, en çok kazanan işlemleri görebiliyorken, diğer kullanıcıların yaptığı işlemleri kullanarak kazançlarını artırabiliyor. Oldukça sosyal bir platform olan SwipeStox, listelerinde en iyi performans gösteren yatırımcıları da gösteriyor. 

6.  Valuto

Valuto birden fazla para birimini destekleyen bir hesap türü. Valuto, kullanıcıların kendi aralarında ücretsiz ve anında para transferi yapmalarını sağlıyor. Valuto’nun amacı uzun süren para transferleriyle ve komisyonlarla rekabet etmek olacak. 

2

FinTech Istanbul ekibi konferansın yanı sıra Londra’da önemli temaslarda bulundu ve ilk uluslararası adımlarını attı. Konuyla ilgili yayınlanan basın bültenini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.