BKM Blog

FinTech Dünyası – Ocak’16 Özeti

fintech-ocak

Sizler için her ay FinTech dünyasındaki gelişmeleri derleyeceğimiz aylık özetlerin ilkiyle karşınızdayız. Keyifle okumanızı diliyoruz.

 • Bulut tabanlı SaaS bankacılık platformu Mambu, 8 milyon Euro yatırım aldı. Almanya merkezli FinTech girişimi Mambu tıpkı bir bulut yazılım gibi çalışan yeni nesil dijital bankacılık platformu. Gelen yatırımla birlikte şirket büyümesini sürdürmeyi ve ticari dijital bankacılık kanadını geliştirmeyi amaçlayacak.
 • Davos’ta düzenlenen World Economic Forum‘un bu yılki gündem maddelerinden bir tanesi de FinTech olmayı başardı. Kıdemli bankacılar, Davos’taki oturumlarda gelişen teknolojinin finansal servisleri nasıl etkilediğini ve değişen müşteri beklentilerini konuştu. 
 • CNBC’de yayınlanan habere göre, Wall Street bankaları FinTech dünyasını yakından takip ediyor. Özellikle büyük bankaların gözü finansal teknoloji girişimlerinde. JPMorgan Chase’in mobil bankacılığı kullanan müşteri sayısı 22 milyonu geçmişken, geçtiğimiz yıl sonu duyurduğu kendi dijital cüzdanı Chase Pay‘e odaklı.
 • Accenture’ın Londra’da bulunan FinTech Innovation Lab‘ine seçilen 15 FinTech girişimi açıklandı. 2012 yılında başlatılan program bünyesinde girişimler 12 haftalık mentorlük programından yararlanabilecek. Gündemde blockchacin teknolojisi uygulamaları, cognitive computing ve gerçek zamanlı risk algılama gibi yenilikçi ifadeler yer alıyor.
 • Türkiye’nin ilk ve tek girişim analiz platformu startups.watch, Fintech in Turkey haritasını güncelledi. Türkiye’deki FinTech girişimlerinin haritasını incelemek için startups.watch’a BKM Express‘i kullanarak yüzde 50 indirimle üye olabilirsiniz.  

 

ey-global-fintech-adoption

 • EY, FinTech Adoption Index adlı bir rapor yayınladı. Raporda FinTech’i en çok benimseyen coğrafyalar da listelendi. Rapora göre Hong Kong, FinTech’lerin en çok benimsendiği bölge oldu. Listeyi ABD, Singapur ve İngiltere takip etti.  Aynı rapora göre şehirler sıralamasında ise başı New York çekti. 

ey-fintech-use-in-major-urban-areas

 • PayPal’ın kurucu ortaklarından olan ve Facebook’un ilk yatırımcılarından Peter Thiel, Deposit Solutions adlı FinTech girişimine yatırım yaptı. 
 • NYTimes’da yer alan bir yazıda, akıllı telefonlar ile ödemelerin yükselişine dikkat çekildi. Yazıda, Apple, Google, Amazon, Samsung ve Facebook gibi dev teknoloji şirketlerinin son tüketiciye yönelik bankacılığa, dijital ödeme uygulamalarıyla başlamaya çalıştığını belirtti. İleride teknoloji devlerinin bankalara rakip olup olamayacağı ise şimdilik muamma.
 • MasterCard’ın Asya Pasifik bölgesinden sorumlu eş başkanı Ling Hai, The Japan Times’a verdiği bir söyleşide bölgede FinTech girişimlerinin büyümesinin ve gelişmesinin devam ettiğini söyledi. Hai, röportajında bu alanda pek çok yatırım göreceklerini açıkladı. MasterCard da eş zamanlı olarak FinTech girişimlerine yönelik 6 aylık bir mentorlük programı Start Path‘i yürütüyor.
 • Online alışverişte ödeme anında kişilerin internet bankacılığı aracılığıyla hesaplarına ulaşarak ödeme yapmasını sağlayan yerli ödeme yöntemi girişimi ComPay‘in kullanıldığı ilk yer AtlasGlobal havayollarının web sitesi oldu. 
 • Avustralya merkezli Commonwealth Bank, Hong Kong’da açtığı Innovation Lab ile Asya ve Avrupa’daki FinTech şirketleriyle işbirliği yapmaya çalışacağını duyurdu. Commonwealth, bu merkezin Hong Kong’a açılmasının sebebini ise finans sektörünün burada çok güçlü olmasına bağladı. Hong Kong, Londra ile birlikte FinTech’in dünya başkentleri arasında sayılıyor ve İstanbul da tabii ki bu FinTech başkenti listelerinin bir adayı!
 • Dataconomy adlı web sitesi girişimlerin neden başarısız olduğuna dair bir raporu yayınlayarak, FinTech girişimlerinin ölmemesi için dikkat edilmesi gereken 3 noktayı yayınladı. Bunlardan ilki, destekleyicilere ve işbirlikçi şirketlere saygı duymak, ikincisi regülasyonlara saygı duymak ve son olarak da pazara hitap etmek ve pazarlamaya saygı duymak olarak sıralandı.

 

bitcoin

 

 • Bitcoin 2015 yılında en iyi performans gösteren para birimi olmayı başardı. ABD Doları Endeksine göre dolar (USD) yüzde 8.3 değer kazanırken, Bitcoin (BTC) yüzde 35 oranında değerini yükseltmeyi başardı. 2015 yılının son gününde 1 Bitcoin, 429 USD’a eşit olarak yılı kapattı.
 • Inc.com’da yayınlanan bir yazıda, 2016 yılında izlenmesi gereken 8 FinTech girişimi listelendi. Aralarında ödeme sistemleri ve kredi kuruluşlarına kadar farklı dallarda hizmet veren girişimlerin bulunduğu FinTech şirketleri daha şimdiden bankalardan pay kapmaya başladı, telafuz etilen tutar ise hiç de azımsanacak düzeyde değil.
 • Dünyanın ilk Bitcoin debit kartını üreten Xapo adlı girişimin kurucusu ve CEO’su Wences Casares, PayPal’ın yönetim kuruluna dokuzuncu üye olarak katıldı
 • Bitcoin ile ilgili haberleri yayınlayan bağımsız bir haber sitesi olan Coindesk.com adlı girişim, Digital Currency Group tarafından satın alındı
 • Texas’da düzenlenen müzik, film, teknoloji ve interaktif fuar SXSW kendi hızlandırıcı programı SXSW Accelerator‘da bu yıl FinTech girişimlerini kabul etmek istediğini ve hızlandırıcı programa dahil etmek istediğini duyurdu.
 • Avrupa’nın en büyük Bitcoin borsası Kraken, ABD ve Kanada pazarında büyümek için Coinsetter‘ı satın aldı.

 

– Sami Eyidilli