BKM Blog

FinTech’e daha çok kadın girişimci lazım

Nisan ayında Innovate Finance’ın düzenlediği FinTech Global Summit’e katılma imkanı buldum. Bankadan yatırımcıya, girişimciden teknoloji sağlayıcılara kadar FinTech ile ilgili 2 binden fazla kişi bir aradaydı. Konferans boyunca en çok konuşulan konu yapay zeka oldu. Konferansta ayrıca 20’den fazla FinTech Hub temsilcisi vardı ve her biri kendi ülkelerinde FinTech ekosistemini daha da etkin hale getirmek için çalışmalarını birbirleriyle paylaştı. Bu yıl İstanbul’un da dünyadaki FinTech Hub’ların değerlendirildiği rapora dahil olması bizler için sevindirici oldu. 

Tüm bunların yanı sıra aynı hafta BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun özel konuk olduğu Financial Services Club’a katıldım, burada Türkiye’nin FinTech konusunda ve ödeme sistemlerindeki yenilikçi konumu, katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle dinlendi.

Ancak toplantı sırasında bir şey dikkatimi çekti, katılanların neredeyse yüzde 90’ı erkekti… İngiltere’de de ülkemizdeki gibi finans sektöründe çalışan kadınların oranı neredeyse yarı yarıyayken söz konusu girişimcilik dünyası olduğunda bu oran daha da düşüyor.

Erkeklerden yüzde 20 daha fazla gelir elde ediyorlar

Crunchbase’in verilerine göre Amerika’da yatırım almış girişimlere baktığımızda, kadın kurucusu olan girişimlerin oranının yüzde 17 olduğunu görüyoruz. Aslında bu oran 2012’den bu yana hiç değişmemiş. Bu durumun nedenlerini ortaya koyan çok fazla araştırma maalesef yok. Akla gelen en mantıklı sebep ise teknoloji sektöründeki hakim erkek yoğunluğu olabilir.

Halbuki araştırmalar kadın girişimcilerin daha düşük yatırım alsalar bile daha başarılı olduklarını gösteriyor. Örneğin, BNP Paribas Global Entrepreneur raporuna göre kadın girişimcilerin yüzde 89’u girişimlerinin ilk yılında büyüme gösteriyor veya düzenli gelir elde ediyor.

Forbes’a ait bir başka rapor ise kadın teknoloji girişimcilerin erkeklere göre yüzde 20 daha fazla gelir elde ettiklerini ortaya koyuyor. Forbes’in Asya için hazırladığı 30 yaş altı başarılı yöneticileri raporuna baktığımızda, genç yaşta elde ettikleri başarıyla finans dünyasının Asya’da daha da güçlenmesini sağlayan isimler arasında milyonlarca dolarlık varlıkları yönetenlerden, 28 yaşında 38 şirkete yatırım yapmış girişimcilere kadar dikkat çekici isimler bulunuyor. En genci 22 yaşında olan bu başarılı isimlerin ülkelere göre dağılımına bakıldığında ise Çin, Avustralya ve Hindistan öne çıkıyor.

“Yeni dalga” kadın girişimciler

Ülkemizde sayısı az da olsa FinTech konusunda başarılı birkaç kadın girişimci bulunuyor. Yapılan bir araştırmada, iş hayatına yeni katılan ve “yeni dalga” olarak nitelendirilen grubun iş tercihlerinde teknolojinin yüzde 18.8’lik oranla ikinci sırada olduğunu görüyoruz.

Finans dünyasında ise kadın çalışanların oranı neredeyse yüzde 50 seviyelerinde. Kadın girişimcilere yönelik olarak hem özel kuruluşlar hem de kamu tarafından özel destekler sunuluyor. Dolayısıyla elimizde finans dünyasında kadınların daha aktif rol alması için büyük bir fırsat var. Sırada olan ise bunlara yeni başarı hikayeleri eklemek.

Forbes Asya listesinden ilham verici 2 başarı örneği:

Zhou Chenyao (28 yaşında)

Girişim sermayesi yöneticiliği 2014 yılına kadar giden Zhou, yatırım uzmanı olarak girdiği Longling Capital’de geçen 3 yılın ardından şirkete ortak olması için davet almış. Şu sıralar yeni girişimlere erken dönem yatırımları yapan 140 milyon doların üzerinde bir fonu yöneten Zhou’nun yatırım yaptığı 90 kadar şirket arasında sanal gerçeklikten blockchain’e geniş bir yelpaze bulunuyor.

Xue Benchuan (29 yaşında)

2012 yılında kurduğu 91 Credit isimli, kredi almak isteyenlerin güvenilirliğini ölçen şirketini 2015 yılında tüketicilere yönelik bir kredi platformuna dönüştüren Benchuan’ın şirketi bugün günde 100 bin kadar kredi başvurusunun kontrolünü gerçekleştiriyor.

tumblr_static_69jjg99zrjoc8ggwckk0wg8go

Türkiye FinTech sektörü 2017’ye hızlı başladı

Yeni girişimlerin güçlenip sektörlerinde sağlam bir yer edinmek için aldıkları yatırımlar kritik önem taşıyor. Startups.watch tarafından hazırlanan “2017 1. Çeyrek Girişimcilik Ekosistemi Verileri” raporuna göre FinTech girişimlerine gelen yatırımlar toplam yatırımlarda en büyük payı aldı. Rapora göre yılın ilk 3 çeyreğindeki toplam yatırım miktarı 19.4 milyon dolar oldu. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 düşüş anlamına gelse de 2016’nın son çeyreğine göre yüzde 51’lik bir artışı temsil ediyor.

Yıl bazındaki verilere baktığımızda ise ulaşılan 19 milyon doların üzerindeki tutar, 2010’un tamamında alınan yatırımla eşit. 2012, 80 milyon dolarlık yatırımla en yüksek payı aldı. Bunda Yemeksepeti’nin ve Trendyol’un aldığı yatırımlar öne çıkıyor. Buna karşın 2016’nın tamamındaki 70 milyon dolarlık yatırımın 19.3 milyon doları Cardtek’e gelmesi, son üç aydaki 19.4 milyon doların 13 milyonunun ise iyzico’ya yapılması FinTech’in yükselen bir trend içinde olduğunu kanıtlıyor.

Bu yılın ilk 3 ayında yatırım alan firmalar bazında bakıldığında, iyzico’ya yapılan 13 milyon dolarlık yatırım dışında 500 bin dolar barajını aşan dört şirket daha olduğu görülüyor. Sinemia ve “buldumbuldum” 1. milyon doları bulan yatırımlarıyla ikinciliği paylaşıyor. Evreka 750 bin, Reztoran ise 635 bin dolarlık yatırımlarla onları takip ediyor.

Rapordaki sektörel dağılıma bakıldığında ise FinTech’in tek başına 14.6 milyon dolarla toplam yatırımlarda yüzde 76 paya ulaştığı görülüyor. Dijital pazaryeri platformları 1.9 milyon dolarla ikinci olurken hediyelik eşya sektörü ile IoT ve pazarlama teknolojileri bu alanları takip ediyor.

psbP-9NW

Bankaların FinTech yatırımları hızla artıyor

2016 yılının bir resmini çekip 2017 öngörülerinin paylaşıldığı raporlardan biri de “Money of the Future 2016/2017” oldu. Bu rapora göre FinTech girişimleri ile bankaların hisleri karşılıklı.

Fintech Ranking’de çıkan bir haber, raporun yatırımlar kısmına odaklanıyor. Buna göre 2016’da doğrudan bankalar tarafından yatırım alan yeni girişimlerin sayısında önemli bir artış söz konusu.

Raporda 2016’daki en büyük yatırımlar da listeleniyor. Buna göre ilk sırada Affirm’e 100 milyon dolarlık bir yatırım yapan MorganStanley var. Santander’in Tradeshift’e 75 milyon dolarlık yatırımı ikinci sırada. Goldman Sachs tarafından Brezilya merkezli Nubank’a yapılan 53 milyon dolarlık yatırım ise üçüncü sırada. UBS, Credit Suisse, BBVA, SCB, Mizuho ve MUFG FinTech şirketlerine en fazla yatırım yapan diğer bankalar olarak takip ediyor. 

Yatırım adedi açısından bakıldığında ise sıralama Barclays, Goldman Sachs, Citi Group, Santander, BBVA, Wells Fargo ve Commerzbank şeklinde.

Buna karşılık yapılan yatırımların belli konularla sınırlı olması ise dikkat çeken bir başka konu. E-ticaret, robo-advisory, varlık yönetimi ile kişisel finansman yönetimi öne çıkarken lending ve blockchain diğer ana başlıklar.

Avrupa FinTech Birliği kuruldu

Avrupa’daki önde gelen FinTech şirketlerinden bazıları Berlin’de Avrupa FinTech Birliği’ni (EFA) kurmak için bir araya geldi. EFA; üyelerine, endüstriyi etkileyen politika ve düzenleyici gelişmeler hakkında bilgiler sunacak. Verilecek bilgiler arasında devlet mali denetimi, yeni teknoloji gereksinimleri ile veri ve tüketici koruması gibi konular yer alacak.

EFA, FinTech şirketlerinin bilgi ve değerli tecrübelerini değiş tokuş edebilmesinin yanı sıra ulusal ve Avrupa düzeyinde yeni düzenleyici girişimlere cevap vermenin yollarını tartışabilecekleri bir platform da görev yapıyor. Birliğin hedefi ise karar verme sürecinde FinTech endüstrisinin stratejik çıkarlarına daha fazla ağırlık vermek olarak belirlendi.

Mobil bankacılık için ISO standartları belirlendi

Yeni mobil bankacılık teknik standartları, Avrupa Ödemeler Konseyi ve Swift temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubunun yanı sıra International Consumers gibi tüketici temsilcilerinin bir araya gelmesiyle oluşturuldu.

ISO 12812, temel bankacılık-mobil finansal hizmetler için belirlenmiş standartları içeriyor ve daha fazla işbirliği için ortak koşulları ve gereksinimleri tanımlıyor. Teknik bileşenleri, arayüzleri ve diğer katılımcıların rolünü belirtiyor, böylece herkes aynı standartlara bağlı oluyor.

Avrupa Komisyonu’ndan blockchain oluşumu

Avrupa Komisyonu’nun duyurduğu “Blockchain Gözlemevi” isimli yeni oluşum, Blockchain üzerine görüş alışverişinde bulunacak ve konuyla ilgili bilgi toplayacak. Komisyon, bu yılın ikinci çeyreğinde olası ortakların tekliflerini de almayı planlıyor.

 

Özge Çelik

Bankalararası Kart Merkezi

İş Geliştirme Direktörü

 

Kaynak: FinTechIstanbul.org