BKM Blog

Hızlı, basit ve güvenli!

Mobil devrim tüketici alışkanlıklarında sosyolojik değişime neden oldu. Eskiden önünden kalkamadığımız televizyon ve bilgisayarımıza neredeyse yabancılaştık ve uzaklaştık. Mobil devrim tüketicileri kıskıvrak sarıp sarmalarken, bu değişim son 5 yılda şirketleri de harekete geçirdi. Artık en sevdiğimiz markanın ürünlerinden, yemeklerimize, tatilden, uçak biletine ve market siparişine kadar neredeyse hayatın her alanında mobil yaşıyoruz.

Rakamlar da bunun en güzel ispatı. Mesela, bugün dünya genelinde 300 milyar dolar olan mobil ödeme tutarının, önümüzdeki 3 yıl içinde 700 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. 7 milyardan fazla nüfusa sahip olan dünyada 3 milyar 649 milyon insan mobil cihazlarını aktif olarak kullanıyor. Önümüzdeki 2 yılda Türkiye’deki internet bağlantılarının en az yüzde 90’ının mobil cihazlardan olacağı tahminleri yürütülüyor.

Yani tüketicinin mobil olma isteği hızla yükseliyor. Ancak artık mobil olmak yetmiyor. Neden mi?

Çünkü şirketlerin, finans kurumlarının hatta kamunun bile mobil imkanlar sunduğu ortamda tüketiciler artık farklılık bekliyor. Tüketicinin mobil olma isteğini karşılamak ve mobil üzerinden de sadakatini artırmak için ise üç unsur öne çıkıyor.

Hız, basitlik ve güvenlik…

Hız çok önemli. Çünkü tüketici mobil tarafta off-line hayattan daha hızlı bir hizmet bekliyor. Kasada satın alacağı ürün için 10 dakika zaman harcayan bir tüketiciye mobilde bu süreyi 1 dakikaya kadar indirebilen şirketler öne çıkıyor.

Basit olmak daha da önemli. Karmaşık ve zor bir yapı ile tasarlanmış aplikasyonlar tüketicinin hızla uzaklaşmasına neden oluyor. Alternatifin çok olduğu perakende de bu uzaklaşma çoğu zaman keskin terk ediş bile olabiliyor. Bu nedenle mobilde kolay ve basit kullanım sunan şirketler öne çıkıyor.

Güvenli olmak en önemlisi.  Kolay ve hızlı kullanım önemli ama en önemlisi güvenilir olmak. Şirketlerin mobil tarafta bunun için özel önem göstermesi gerekiyor. Mobil tarafta da tüketicisine kişisel bilgileri en ince ayrıntısına kadar almayan ve saklamayan dijital cüzdan uygulamalarını sunan şirketler öne çıkıyor.

Sevgiyle kalın…

Pınar Akdoğan