BKM Blog

Kartlar Vergi Kaçağını Azaltmakta Güçlü Bir Araç

Maliye Bakanlığı 2018 yılına kadar vergi kaçağını nasıl azaltacağını Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı ile duyurdu. Plan, 62 adet eylem içeriyor. Rapora göre ülkemizde üretilen her 4 TL’lik mal ve hizmetin 1 TL’si bugün kayıt dışı. Hedef bunu dört yıl içinde azaltarak her 5 TL’nin 4 TL’sini kayıt içine yani üretimden, dağıtım ve tüketim aşamalarına kadar vergi alınabilir hale getirmek. 4.9 milyon olan aktif mükellef sayısını da dört yıl içinde 1.5 milyon arttırmak hedefleniyor. Tabi burada yeni kurulan şirketleri daha ilk günden vergilendirmek ve şu an kayıt içinde olup vergi veren mükelleflerin tüm faaliyetlerini kayıt altına almak da var.

Eylem planında tüm sektörleri ilgilendiren hazırlıklar yapılmış. Özellikle turizm, akaryakıt, korsan yayıncılık, gayrimenkul, kozmetik, sağlık, ulaşım sektörlerinin adı geçiyor. E-ticaret, e-yoklama, e-fatura, e-arşiv ve e-bilet gibi dijital terimler sıkça kullanılmış.

E-ticaret sektöründe mercek altına alınacak konular olarak şunlar belirlenmiş:

1.Pazaryeri iş modeli

2.Aracı hizmet sağlayıcılar

3.Kargo lojistik şirketleri

4.Dijital reklam ajansları ve

5.Ödeme sistemleri

“İnternetten yapılan alışverişlerde kartların kullanılması özendirilecek.” Eylem planını 3. Bölümünde 21. Eylem olarak şu açıklamalar yer alıyor; “Ödeme işlemlerinde banka kartları ve benzeri ödeme araçlarının kullanımının özendirilmesine yönelik gerekli çalışmalar yapılacaktır. Kartla ödemelerin artırılması için bireylerin kart kullanımının günlük hayatın bir parçası haline getirilmesine ve nakit ekonomisiyle mücadele kapsamında kart kullanımını, kart kullanıcısı ve üye işyeri nezdinde avantajlı hale getirmeye yönelik çalışmalar yapılacaktır.”

Kartlı ödeme bu planın en güçlü silahı. Hemen her vatandaşın cebinde bir banka kartı veya kredi kartı var. Devlet üretimde kayıt altına alamadığı malın izini dağıtımda da süremeyebilir. Ancak tüketim anında yani son kullanıcının satın aldığı anda tüm bu zinciri çözmüş olur. Yani kartını kullanan bir kişi, aslında bir vergi müfettişi gibi çalışmış olur. Hatta haftalar sürecek bir denetimde ortaya çıkabilen bir vergi kaçağı bir kredi kartı ödemesi ile ortaya çıkmış olur. Binlerce müfettiş çalıştırmaktansa 73 milyon vatandaşı 7 gün 24 saat sahada kullanmak daha akıllıca değil mi?

Eylem planı tüm sektörler dikkate alınarak ve risk yönetimi metodu kullanılarak hazırlanmış. Planda göremediğim tek konu kayıt içine geçiş için özendirici teşviklerin olmayışı.

Örneğin vergi kaçıran kurumu şikayet etmek veya kayıt içine geçene ödül vermek gibi özendirici aksiyonlar olabilir. Bunlar kısa vadeli çözümlerdir ve sürdürülebilir olmayabilir. Ancak vergi kaçağı konusuna vatandaşın dikkatini çekmek için etkili bir yol olabilir.

Okyar Tahaoğlu