BKM Blog

Mobil ticaret çok hızlanacak

4,5G hayatımızı daha mobil; mobil cihazlarımızı ise daha hızlı kılacak bir sürecin başladığına işaret ediyor. “4,5G’yi heyecanla karşılıyoruz” diyen Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü  SONER CANKO,  son gelişmeler ışığında 4,5G’nin gelecek için önemini şöyle anlatıyor: “Küresel veri akışı hızına ulaşabilmek, giderek büyüyen veriyi yönetebilmek ve mobil ödeme sistemlerini de bu hıza ve büyümeye adapte edebilmek için 4,5G hayati derecede önemli”.

 

Bundan sadece altı yıl önce 3G ile tanışmış ve “hızı” çok sevmiştik. Bugün veri dolaşımında dünyanın ve Türkiye’nin geldiği nokta 3G’yi çoktan aştı. “Big data” yani “büyük veri” kavramı hayatımıza gireli çok uzun süre geçmedi. Buna rağmen veri, kavramdan daha hızlı büyüyor ve yaygınlaşıyor. Bilgi teknolojilerinin gelişmesi, mobil teknolojilerin ve akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla veri dolaşımı daha da hızlandı. Artık internet kotaları gibi internetin hızı da kullanıcıların veri yönetimi için yetersiz kalıyor. Elbette bu durum mobil ve elektronik ticareti de etkiliyor. Yine de hızlı bir yükseliş yakalayan mobil ticaret 4,5G’nin hayata geçirilmesiyle e-ticaret içindeki payını daha da artıracağa benziyor. Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, 4,5G sürecini ve ülkemizde mobilin mevcut durumunu değerlendirdi. “İnternet kullanımı ve büyük veriye ulaşma arzusu hızlı şekilde artıyor. Bu da beraberinde ‘Veriye daha hızlı nasıl ulaşabilirim’ sorusunu getiriyor” diyen Canko’nun konuya ilişkin değerlendirmeleri şöyle: 

 

4.5 G DOPİNG ETKİSİ YAPACAK

“80 milyon nüfusa yaklaşan ülkemizde mobil telefon abone sayısının 72 milyonu aştığı biliniyor. Mobil cihazların da genellikle 9 yaş üstü kişiler tarafından kullanıldığı dikkate alınırsa mobil penetrasyon oranının yüzde 100’ü aştığını söyleyebiliriz. Mobil cihazların yarıya yakını ise akıllı telefonlardan oluşuyor. Haberleşme Sektörü 2015 Yılı İkinci Çeyrek Pazar Verileri Raporu’na göre, 3G’nin hayatımıza girdiği 2009’dan bugüne 61 milyondan fazla abone 3G hizmetinden yararlanıyor. İşte tam bu noktada henüz 6 yıl önce tanıştığımız 3G’nin aslında hız ve kapasite olarak bize artık yetmediğini düşünmeye başlıyoruz.

Dünya genelindeki akıllı cihaz sayısındaki hızlı artış, teknolojik gelişmeler, hız ve kapasite talebi gibi etkenlerin de yeni gelişmeleri tetiklemesiyle çözüm olarak karşımıza 4’üncü nesil kablosuz iletişim ağı yani 4G’yi çıkarıyor. Artan ihtiyaç doğrultusunda telekomünikasyon şirketlerimizle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliği sayesinde geçtiğimiz günlerde 4G’nin bir üst versiyonu olarak kabul edilen 4,5G’ye geçmek için gerekli çalışmalar başlatıldı. Bu aşamada, ülkemiz için hayati derecede önem arz eden ve mobil ticarete önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bu gelişmeyi Bankalararası Kart Merkezi (BKM) olarak biz de ilgiyle karşılıyoruz.

 

HAYATIMIZDA NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

4,5G’nin teorik olarak 4G ile kıyaslandığında 3 kat, 3G ile kıyaslandığında ise 12 kata kadar daha hızlı olabildiği biliniyor. Bu hız sayesinde kullanıcının web sitelerinde çok daha hızlı gezebilmesi, video görüşmelerinin pikselleşmeden daha iyi kalitede yapabilmesi, dinlemek ya da izlemek istediği veriye ya da uygulamaya çok kısa sürede ulaşabilmesi mümkün olacak. Sesli görüşmelerin kalitesi artarken son zamanlarda yoğun yerlerde karşılaştığımız 3G bağlantı sorunları, 4,5G ile artacak bant genişliği sayesinde minimum düzeye indirilecek.

Peki bu 4,5G başka ne gibi yararlar sağlayacak? Örneğin oyun indirme süresi ortalama 3 dakikadan 15 saniyeye inecek, müzik indirme süresi ise ortalama 30 saniyeden 1 saniyeye inecek. 10 dakikalık bir videoyu indirme süresi 2 saniyeye, 8 GB boyutunda bir HD film indirme süresi ise 6,5 dakikaya inecek. Hal böyle olunca satın alma amaçlı ürün araştırması yapmak, bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek, e-ticaret sitelerinde alışveriş yapmak, online hizmet satın almak daha kolay, daha hızlı ve daha pratik hale gelecek. BKM olarak bu durumun kartlı/temassız/dijital/mobil/elektronik alışverişe de olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.

 

E-TİCARET İÇİN EN HIZLI YOL

Akıllı telefon ve tablet satışlarının bilgisayar satışlarını geride bıraktığı günümüzde trendin mobil cihazlara kaydığını  ve mobil ticaretin e-ticarete göre 3 kat fazla büyüdüğü görüyoruz. Bunun doğal sonucu olarak internet kullanıcıları bilgisayar ortamında ulaştıkları hızı artık mobil cihazlarda da talep ediyor. BKM olarak bizim öngörülerimiz ise şu şekilde:

– 4,5G’nin de hayatımıza girmesiyle hiçbir zaman yanımızdan ayırmak istemediğimiz ve elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonların yakında Türkiye’de internete en çok girilen cihazlar olarak yerini alacak.

– Mobilin yadsınamaz büyümesi 4,5G sürecinin en büyük getirilerinden biri olacak. Bununla beraber 4,5G, son aylarda büyük ivme kazanan mobil ticaretin daha da hızlı gelişmesinin önünü açacak. Nasıl mı? Kullanıcılara hitap eden, ürünleri daha iyi anlatan yüksek çözünürlükte görseller alışveriş sitelerinde artık daha sık kullanılacak. Böylece mobil kullanıcıları sitelerde gezerken daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilecekler.

– “Tasarım” ve “görsellik” ön plana çıkacak.

– Kullanıcılar, eriştikleri hız sayesinde daha kısa sürede çok daha fazla web sitesini inceleme fırsatına sahip olacak. Bu da alışverişte doğru karar vermelerine yardımcı olacak bir sonuç.

– Kullanıcılar artık diledikleri uygulamaları çok daha kısa sürelerde indirerek alışverişlerini çok daha keyifli ve ayrıntılı şekilde gerçekleştirebilecekler.

– Zamanın, bilginin ve internetin efektif kullanılması 4,5G ile mümkün olacak.

– Tüm bu gelişmelerle beraber mobil ticaretin farklı bir boyuta taşınacak.”

 

MOBİLİN BİLGİSAYARLA REKABETİ SONA MI ERİYOR?

Online alışveriş yapanlar içerisinde mobilden alışveriş yapma oranında yüzde 53 ile Türkiye dünyada 3’üncü sırada yer alıyor.Ülkemizdeki mobile yönelim oranı dünya genelinden daha yüksek düzeyde seyrediyor. Hal böyleyken 4,5G’nin hayatımıza girmesiyle beraber mobilin bilgisayar karşısındaki dezavantajlarının ortadan kalkacağını söylemek de hiç yanlış olmaz. Zaten hızlı olan mobile yönelimin bu sayede yeni bir ivme kazanacağını öngörüyoruz. Sadece konuşmak ve mesajlaşmaktan çok daha ileriye taşıdığımız mobil cihazlar artık hayatımızın her anını kolaylaştıran ve zaman konusunda bizlere büyük fayda sağlayan yapı taşlarından biri haline dönüştü. Hayat artık 4,5G’den sonra mobille çok daha kolay yaşanır hale gelecek.