BKM Blog

Mobilitenin Geleceği

mobilitenin-20gelece-c4-9fi

Günümüzün belki de en büyük tutkusu hız çünkü son 15 yıllık bir periyoda baktığımızda uçaklar, arabalar, internet ve diğerleri inanılmaz bir değişim içerisinde. Çünkü insanları yakından takip eden şirketler yapılan araştırma sonuçlarını ve bir toplumun nabzını çok yakından takip ediyorlar. Mobilite de hayatımızın bir vazgeçilmezi olma yolunda çok büyük bir yol kat ediyor.

Cihazların ve uygulamaların mobilleşmesi, bu devinim içerisinde BT’nin mobil stratejilere önem vermesi, uygulamaların bir çok farklı platformda çalışacak şekilde dizayn edilmesi ve yeni uygulamaların güncellenmeleri devam edecek. Mobilite ile gelen mekandan bağımsız çalışma, alışverişini mobilden yapma ve aynı şekilde mobil ödeme yöntemleri ile yapmak gibi. Ayrıca mobilitenin yaygınlaşması ile hem şirketler hemde çalışanlar yaşadıkları organizmada verimli ve çevik olmalarını sağlayabilmektedir.

IDC nin yakın zamanda Türkiye’deki 100’den fazla CIO ile görüşerek mobilite stratejileri ve gelecek planların sormuş ve genel olarak şu fikir birliğine ulaşmışlardır; artan mobil iş gücünün (zamanlarının%20’sinden fazlasını masalarından uzakta geçiren çalısanlar) şirketlerinde mobiliteye yönelik daha geniş bir bakış açısı yaratmış olduğudur. Ayrıca görüşülen 113 CIO’nunyüzde 52’si gelecek 12-18 ayda mobil işgüçlerinin artacağını düşünmekte.

Kaçınılmaz olan tabiiki de “mobil” ve bununla beraber çalıştığımız şirketlerin uyum sağlayacağız “Mobil İş” . Şirketler de “Mobil öncelikli yaklaşım” anlayışına doğru ilerlemesi ilerleyen yıllarda daha da hız kazanacak olduğu aşikardır. Ayrıca Mobilite beraberinde getidiği üretkenlik artışı, çeviklik ve süreç verimlilikleri kurumun kendi iç süreçleirnede katkı sağlayacaktır.İçinde bulunduğumuz dijital dünya, şirketlere büyük bir baskı yapmaktadır bu baskıyı doğru yönetebilen, enerjisini doğru kulvarda harcayabilen “mobil yaklaşımlı” şirketler kaçınılmaz olarak başarıyı elde edebilecektir.

Umut Dinçkol