BKM Blog

‘Nakit’sizim, üstelik ‘görünmezim’!

Bu yıl yaz tatili yerine sonbaharda uzun bir yurtdışı tatili planı yaptım. Uzaklarda olmak farkındalıklarımı artırmak adına güzel bir fırsattı benim için. Dinlenmek, eğlenmek, yeni yerler görmek derken bu tatilde çok önemli bir ayrıntıyı fark ettim.

Uçakta elime geçen bir dergide ‘para üzerinde milyonlarca bakteri olduğu’ yönündeki makale tüm algımı değiştirdi. Her gün bu bakterilerle ne kadar haşır neşir oluyordum acaba derken fark ettim ki benim parayla pek işim olmuyor… Ben nakitsiz bir hayat yaşıyorum.

Şaşırmayın aslında birçoğumuz aynı şekildeyiz. Büyük şehirlerde aslında nakitsiz topluma çoktan adım atmış durumdayız. Mesela bu tatilimde uçak, otel ödemelerimde elimi kesinlikle cüzdanıma atmadım ve tek kuruş nakit kullanmadım. Malumunuz kredi kartı ile yaptığım harcamalarımdan topladığım millerle uçak biletimi aldığımı söylememe gerek bile yok. En çokta otel konaklamam beni mutlu etti. Tatilden iki hafta önce yaptırdığım otel rezervasyonumun ön ödemesini kredi kartım ile yaptırmıştım. Tatil sonunda otelden ödeme belgemi alıp yine cüzdanımla temas kurmadan hatta kredi kartımı bile göstermeden elimi kolumu sallayarak çıktım otelden. Canım kartım yine benim için tüm ödemeyi görünmeden yapmıştı.

Lüküs hayat oh ne rahat diyemeyiz bu duruma. Hesabını kitabını bilen ve kredi kartını doğru kullananlar için bence hiçbir şey lüks değil.

Gelelim tatil boyunca neler yaptığıma. İnanmayacaksınız elime tek bir cent bile değmedi. Sahilde uzandım ve dalga seslerine karşı ülkemde nakitsiz hayatımda hafta içi bir gün ve hafta sonu bir gün için günlük muhasebe yaptım.

Günün tamamında parayla ilişkimin gazete ve simit alırken bile nakitsiz olması karşısında nakitsizliğim karşısında biraz şaşırmadım desem yalan olur.  Hatta bırakın fiziki kart kullanmayı ben artık epey sanal bir insan olmuşum. Taksi ödemelerimi, market alışverişimi, yanımdan ayırmadığım en sevdiğim çanta, hatta üzerimdeki mayoyu bile internetten aldığımı fark ettim. Bu tatil bana birkaç yıldır para ile ilişkimin sonlandığını hatta fiziki kartım ile  de uzaktan anlaştığımızı gösterdi.

Peki siz n’apıyorsunuz? Hemen bir günlük muhasebeyi yapın bakalım. Hala fiziki olarak elleriniz para ile bol bol sabunla ellerinizi yıkayın. Ama bana sorarsanız bakterilerle uğraşmak yerine hızlıca nakitsiz hayata geçin. Üstelik koşullar da bu kadar oluşmuşken …

Sevgiyle kalın nakitsiz günler yaşayın!

Pınar Akdoğan