BKM Blog

Sadece 15 Dakikada Bir Markette Neler Olabilir?

Değişik imkânlar, değişik bakış açıları… Her nesil kuşkusuz birbirinden farklı izler taşır. Ancak zamane gençliği gerçekten çok şaşırtıcı.

Akıllı cihazlar, tabletler ve sürekli gelişen teknolojinin verdiği bir uyanıklık hali var onlarda. Bir cinlik, bir sivri zekalık var.

TEK RAKİPLERİ KENDİLERİ

Ve şunu açıkça şunu söyleyebilirim ki bu çocukların tek rakibi yine kendileri. Her biri teknolojinin bir parçası gibiler. Geçen hafta teknoloji ve internetten uzak ancak gözlem yeteneği güçlü bir arkadaşımın başından geçen ilginç bir olayı paylaşacağım sizlerle. Olay büyük bir teknoloji marketinde geçiyor… Arkadaşımın niyeti önceden aldığı bir ürünü değiştirmek ya da iadesini yapmak… İade fikrine daha yakın bir şekilde marketin içinde dolaşmaya başlıyor. Ancak ilgisini çeken reyonlarda gezdikçe netleşiyor: İade değil, ürün değiştirme yapacak.

İADE BÖLÜMÜNDE GELEN ŞOK HALİ

Fiyatlara, farklı modellere, değişik markalara dikkatlice bakıyor. Doğru ürünü bulup iade bölümüne gidiyor. Ancak burada ufak çaplı bir şaşkınlık yaşıyor. Arkadaşımın önünde sıra bekleyen iki genç var, tarifine göre yaşları taş çatlasın 22’lerde… Katı meyve suyu sıkma makinesi almışlar. İade bölümündeki görevliye, ‘Bu ürünü iade etmek istiyoruz’ demişler. Görevli önce kutunun sağına soluna bakmış. Kutunun hiç açılmadığı her halinden belliymiş. Kontrolünü bitiren görevli, faturaya bakıp satın alma işleminin sadece 15 dakika önce yapıldığını görünce karşısında duran gençlere dönerek; ‘Bu ürün sadece 15 dakika önce alınmış, iade nedenini öğrenebilir miyim’ diye bir soru yöneltmiş. Durum arkadaşımın dikkatini giderek daha da çekmeye başlamış. Sadece 15 dakikada alınan ürün neden iade edilsin? Zaten gençlerin kasalarda ödeme yaptıktan sonra iade bölümüne gelmeleri en az 15 dakika alır. İade bölümündeki görevliye gençlerden birinin yaptığı açıklama gerçekten hayret verici. Gencin cevabı çok net: ‘Biz bu ürünü aldıktan sonra internette daha ucuzunu bulduk. O yüzden iade etmek istiyoruz…’ Görevli elbette ki gençleri geri çevirmemiş. Gençler, satın alma işleminden sonra ellerindeki akıllı telefonları gayet akıllıca kullanıp uygun fiyatı bulmuşlar. Sonuç olarak iade işlemi gerçekleşmiş… İşin ilginç yanı bu olayın teknoloji ve internet ile önemli bir ilişkisi olmayan bir insanın önünde cereyan etmesi. Güzel yanı ise, arkadaşımın ilk internet alışverişini yapması oldu. Bir de durumdan bir vaziyet çıkarmış, burada sözü ona bırakıyorum: “Her ürünün internette ucuzunu bulmak diye bir şey yok ancak fiyat karşılaştırması yapmak yeni alışveriş kanallarını denemek süper. Marketlerden, mağazalardan bir satın alma yaparken almak istediğimiz şeye önceden dokunabilmenin, ürün yetkilisine sorular sormanın keyfi de başka…” Harika çocuklar, harika yarınlar demektir.

Sevgiyle kalın…

Pınar Akdoğan