BKM Blog

Siz de GÜVEN-AZ-GİLLERDEN Misiniz?

a

Sanıyorum 1996 yılıydı, o dönemde internet bizim için oldukça yeni olmasına rağmen ilk sanal market kurulmuştu. Yoğun iş hayatı içinde alışverişinizi oturduğunuz yerden yapabilmek gerçekten de büyük bir kolaylık ve lükstü bizim için. Doğal olarak alışverişlerimizi hemen o yoldan yapmaya başlamıştık. Gel zaman git zaman, sanal alışveriş sitelerinin sayısı da, çeşidi de arttı. Bununla birlikte işlem güvenliği de, alışveriş sitesinin güvenliği de giderek önem kazandı. Belki içinizde hatırlayanlar olacaktır, o dönemde büyük bir süpermarketin sistemlerinde saklanan binlerce kredi kartı bilgisinin çalındığı ortaya çıkmış, o marketten alışveriş yapan kart hamilleri soluğu Bankalarında almışlardı. Ülkemizde ve dünyada yaşanan bu ve benzeri olaylar; kart bilgilerinin nerede, nasıl ve hangi yetkili kurum/ kuruluşlar tarafından saklanabileceği gibi konularda düzenlemelerin yapılmasını ve tedbirlerin alınmasını da beraberinde getirdi.

O yıllardan bugüne internetin ve internetten alışverişin geçtiği evrim süreçlerini hem gözlemledik hem de tüketici olarak deneyimledik. Şimdilerde popüler olan internet alışveriş sitelerine baktığımızda, birçoğunun büyük sermaye gruplarının elinde olduğunu ve bu alanda önemli yatırımlar yaptıklarını görüyoruz. Bu yatırımların bir kısmı da tüketicinin sisteme olan güveninin arttırılması amacıyla güvenlik altyapısına yapılıyor.

Tabii ki her internet alışveriş sitesinin güvenlik altyapısı ile ilgili yatırımları sıfırdan yapması ve Bankaların her üyeişyeri ile ayrı ayrı ve birbirinden farklı arayüzler oluşturması da büyük bir maliyet getiriyor. Buna ilişkin en güncel çözüm ise BKM EXPRESS. BKM Express bu hizmetleri standart bir altyapıya kavuşturarak hem maliyetleri minimize ediyor ve hem de tüketicilere kullanıcı dostu bir arayüzle oldukça güvenli bir alışveriş imkanı sunuyor. “BKM Express’e Neden Üye Olayım ki?” Diyorsanız… Bugüne kadar internette veya mobil ortamlarda kart bilgilerinizi paylaşmak istemediğiniz için sanal ortamlarda hiç alışveriş yapmamış olabilirsiniz. Ancak, tüketicilerin satın almadan evvel ürünleri internet ortamında detaylıca incelediğini, araştırdığını ve tercihlerini buna göre yaptığını biliyoruz. Hal böyleyken, alışverişinizi de niçin internet üzerinden tamamlamayasınız? BKM Express’e üyelik gerçekten çok basit. E-posta adresi, TCKNO ve giriş şifresi de dahil olmak üzere sadece 8 alana bilgi girişi yapılıyor. Üyelik gerektiren birçok sistemle karşılaştırıldığında ise oldukça yalın bir tasarımı olduğunu ve fonksiyona yönelik kurgulandığını görüyoruz. BKM Express kart numaranızın güvenliğini ön planda tutuyor ve SADECE ilk 6 hane ile son 4 haneyi girmenizi yeterli buluyor. Peki “Son kullanım tarihi?”, ona gerek bile görmüyor. Hayatı güvenmemek üzerine kurulu Melike Güvenaz’ın reklam filmini izlemek ve biraz da gülümsemek istiyorsanız, linke tıklamanız yeterli…

Hayalimizdeki kolaylık “CEPTEN PARA TRANSFERİ”

Sizi bilmem ama ben bankasına bakmaksızın karttan karta kolayca ne zaman para transfer edeceğiz diye merakla bekliyordum. Sonunda oldu. Artık, mekandan, zamandan ve mobil operatörden bağımsız bir şekilde çocuğumuza, eşimize, annemize, babamıza, arkadaşlarımıza ve yakınlarımıza anında ve kolayca para gönderebiliyoruz. BKM Express’in mobil uygulaması karttan karta para gönderme imkanı da sunuyor, bu gerçekten büyük kolaylık. Tabii tüketiciye yansıtılacak masrafına da bakmak lazım, eğer bu kanal avantajlı bir masraf tarifesi sunacak olursa, gerçekten gün be gün yükselen bir ivme ile tabiri caizse en trendy para transfer yöntemi haline bile gelebilir.

Elif Bilge

Turkishbank