BKM Blog

Sosyal Medya Kazanının Kapağı Açıldı!

Hiç kuşkusuz sosyal medyada yer alan hemen herkesin kendine göre beklentileri var. Etkili olabilmek ve etkileşime geçebilmek bunların başında geliyor; yani mesele hakkında söylenen şey daha çok kişiye yayılsın, cevaplar alınsın, yorumlar gelsin…

HAKİKİ TAKİPÇİ SAYISI…

Bir diğer konu özellikle Twitter kullanıcıları için geçerli… ‘Daha çok takipçi’ kavramı. Bu kavram biraz dertli. Yani asıl isteğiniz daha çok takipçi mi, yoksa hakiki takipçi mi? Yani sizin gerçekten Twitter’da ne yazdığınızı merak eden, anlayabilen, benzer konularla ilgilenen takipçiler… Bunlar hakiki takipçiler… Peki takipçi sayıları milyonları bulan dünya liderleri sizce Twitter’ı nasıl kullanıyor? Ya da soruyu şöyle soralım, bu liderler son zamanlarda Twitter’ı nasıl kullanıyor?Twitter’ın yeni canlı yayın uygulaması olan Periscope’u ilk benimseyenler kimler?Liderlerin Twitter’ı nasıl kullandığı neden önemli derseniz, şöyle cevaplayabilirim. Çünkü Twitter, liderlerin en çok tercih ettiği kanal olarak tahtını koruyor.

193 ÜLKENİN YÜZDE 86’SININ HESABI VAR.

166 ülkede bulunan 669 hükümet hesabı analiz edilerek yapılan Burson-Marsteller araştırmasına göre, Birleşmiş Milletler’e (BM) üye toplam 193 ülkenin yüzde 86’sının Twitter’da hesabı var.

DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANINA AİT HESAPLAR…

172 devlet ve hükümet başkanının kişisel Twitter hesabı bulunurken, ağırlıklı olarak Afrika ve Asya-Pasifik’te yer alan 27 ülke Twitter’da varlık göstermiyor.

EN ÇOK TAKİP EDİLEN 5 LİDER KİM?

Mart 2015 itibarıyla, Twitter’da en çok takip edilen 5 dünya lideri, kampanya hesabının 57 milyon takipçisi olan ABD Başkanı Barack Obama @BarackObama, dokuz farklı dildeki hesaplarıyla 20 milyon takipçisi olan Papa Francis Francis @Pontifex, Hindistan Başbakanı @NarendraModi, 6 milyonu aşan takipçisi bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan @RT_Erdogan ve @WhiteHouse olarak sıralandı.