BKM Blog

Temassız ödeme ile ulaşım kolaylığı!

Toplu ulaşımda geçen zaman hepimiz için oldukça değerli ve özellikle büyük şehirlerde gün içinde vaktimizin önemli bir kısmını trafikte ya da toplu ulaşım araçlarında tüketiyoruz. Özellikle “rush hour” olarak anılan işe gidiş ve geliş saatlerinde bu durumun kabusa dönüştüğü söylememiz mümkün. İçerisinde bulunduğumuz bilişim çağı, ulaşıma kolaylık ve hız katmaya devam ederken, toplu ulaşımda da temassız ödemenin farkı kendini belli ediyor.

Bilindiği üzere temassız ödemeler 50 TL‘nin altındaki nakit kullanımına alternatif olarak ortaya çıkmış bir ödeme sistemi ve günümüz dünyasında kullanım oranları da gittikçe artıyor. Temassız ödeme, işlemleri 7 saniye daha hızlı yapmayı sağlıyor. Üstelik kartınız elinizden çıkmıyor ve kontrol tamamen sizde!

Temassız ödeme yeni bir teknoloji ve aslında yükselen bir trend. Dünya bu yeniliğe henüz alışma ve uygulamaya geçme aşamasında. Global örneklere baktığımızda karşımıza ilk olarak Londra’nın çıktığını ve Barselona başta olmak üzere bir kaç şehrin de geçiş aşamasında olduğunu görüyoruz. Bu uygulamalar, temassız ödeme ile ulaşımın diğer bir öncü şehri olan Londra’da 2012 Aralık ayında otobüslerde başladı ve günlük 70.000 ödeme gibi bir rakama ulaştı. Bu başarı 2014 yılında tünel ve raylı ulaşım ağlarına da sıçradı.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında da dünyanın başta gelen turistik şehirlerinden biri olan Barselona da T-Mobilitat ile iş birliği yaparak temassız kartlar, NFC uyumlu cep telefonları ve akıllı saatler ile ulaşımda ödemeyi insanlarla tanıştırdı. Bisiklet kiralarken bile bu yol ile ödeme sağlanabilmesi halk kadar turistlerin de hayatını kolaylaştıracağa benziyor.

Çanakkale-toplu-ulaşımda-temassız-kartı-aktif-hale-getirdi

Türkiye’de ise,  Londra ile aynı konumda olan ve temassız kartlarla ulaşım devrine merhaba diyen iki ilimiz de Konya ve Çanakkale. BKM ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü “Ulaşım Projesi” ile Konya halkına ve her yıl şehri ziyaret eden 2 milyon yerli ve 500 bin yabanci turiste ceplerindeki temassız özellikli kartlar ile toplu taşımadan yararlanma imkanı sağladı. Buna ek olarak şehir içi ulaşımındaki araçlarda NFC uyumlu cep telefonları ile de ödeme yapma seçeneği sundu. Haziran 2013’de gerçekleştirilen bu ulaşım projesi ile Konya, Londra ile birlikte dünyada ulaşım araçlarında temassız kartların kullanılabildiği ikinci şehir oldu.

Bir diğer proje ise 2015 yılının Temmuz ayında Çanakkale’de Kentkart ile birlikte yürütülen ulaşım projesi. Bu proje sayesinde Çanakkaleliler de artık temassız kartlarıyla toplu ulaşımda ödeme kolaylığını yaşamaya başladı. Böylece temassız kart özelliğine sahip yerli ve yabancı tüm kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar, Kentkart ile aynı tarife üzerinden Çanakkale’deki toplu taşıma araçlarında kullanılabilir hale geldi. 

ClZq-N3XEAAOHIL

2016 Haziran ayı itibaren ise İstanbullular, Dentur Avrasya ve BKM işbirliği ile temassız kartlarını Avrupa ile Asya kıtaları arasındaki deniz yoluyla geçişlerinde kullanmaya başladı. Dentur Avrasya’nın işletmesini üstlendiği Üsküdar – Beşiktaş motorlarında temassız kartıyla ödeyenlere Pazartesi günleri geçiş 1 TL kampanyası da yine Haziran ayı içinde devreye alındı ve halen devam ediyor. Hemen aşağıdan bu deneyimi izleyebilmeniz de mümkün. 

Tüm bu gelişmeler de Türk bankacılık sektörünün, özellikle ödeme teknolojileri alanında dünyanın en yenilikçi pazarlarından biri olduğunu kanıtlıyor. Ulaşımı yeni bir forma sokan bu sistemin zamanla hepimizin hayatına girmesi bekleniyor ve #temassızödegeç kültürü de gittikçe yayılacak gibi gözüküyor.