BKM Blog

Yenilik ancak 10 kat daha iyiyse benimseniyor!

Tüketicilere daha iyi bir ödeme deneyimini sunabilmek için ödeme sistemleri dünyasındaki oyuncular her geçen gün çözümler ve ürünler üzerinde tüm güçleriyle çalışıyor. Ancak asıl odaklanılan alanın, geleneksel yöntemlerle yapılan ödemelerin daha da iyileştirilmesi olduğunu söyleyemeyiz. Bugün bir plastik kartla POS cihazlarında veya ATM’lerde işlem süreleri birkaç saniyelerle ifade edilecek kadar kısaldı. Aynı zamanda bu işlemler son derece güvenli bir şekilde gerçekleşiyor. Özellikle kasada uzun kuyrukların olduğu yerlerde işlem sürelerini biraz daha kısaltma ihtiyacına ise temassız teknolojisi çözüm oldu ve işlem süreleri milisaniyelere düşürdü.

 

Bu işlemleri daha da hızlandırmanın artık ne son kullanıcıya ne de iş yerine çok fazla değer katmayacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden geleceğin ödeme sistemlerini tasarlarken amaç artık fiziksel kartlarla yapılan işlemleri biraz daha iyileştirmek değil; hem son kullanıcıya hem de iş yerine değer katan yeni ödeme deneyimleri yaratmak.

 

Örneğin Avrupa’da son kullanıcıların ödeme deneyimlerini değiştirecek çok önemli gelişmeler yaşanıyor. 2016’da çerçevesi belirlenip takas ve hesaplaşması üzerinde çalışmalar yapılan ve bu yılın sonuna doğru hayata geçirilmesi planlanan “anında ödeme şeması” (instant payment scheme) ile Avrupa’da anında transfer yapılabilmesinin yanı sıra kişiden kişiye mobil para transferleri ve e-fatura ödemeleri gibi pek çok yenilikçi ödeme yönteminin kapıları açılacak. Tüm Avrupa içerisindeki tüketiciler sadece alıcının cep telefonu numarasını girerek anında para gönderilebilecek -ki bu yeni ödeme yöntemi pek çok geleneksel yöntemin yerini alacak gibi duruyor.

 

Gerek hızlı ödemeler, gerek PSD2 isimli düzenlemenin getireceği değişiklikler, Avrupa’dan başlayarak yeni ödeme yöntemlerini ve yeni deneyimleri hayatımıza sokacak. Ancak burada kilit nokta, bu yeni yöntemlerin kullanıcılar tarafından kabul görerek yaygınlaşıp yaygınlaşmadığı olacak. İş yerleri, maliyetleri biraz daha düşük olması durumunda yeni ödeme yöntemlerini destekleyebilirler. Ancak son kullanıcı için asıl önemli nokta deneyim. Bir örnek vermek gerekirse PSD2, online işlemlerde iki faktörlü doğrulama zorunluluğu getiriyor. Bu da ödeme deneyimini bugün olduğundan daha kolay hale getirmiyor ve kullanım yaygınlığını kısıtlayacak gibi duruyor. Araştırmalar ortaya koyuyor ki kullanıcılar kendilerine sunulan yenilikler mevcut durumdan 10 kat daha iyi olduğu takdirde hızla benimsiyor ve sahipleniyor.

 

2017’nin tüm dünyada ödeme sistemleri alanında inovatif çözümler getireceği şüphesiz. Ancak bu çözümlerle son kullanıcıların ve iş yerlerinin ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak daha iyi deneyim sunulması kaçınılmaz bir gereklilik.

tumblr_static_69jjg99zrjoc8ggwckk0wg8go

Türkiye FinTech Ekosistemi

2016’yı 67.2 milyon dolarlık yatırımla kapatan Türkiye, 2017 yılına da hızlı başladı. Türkiye’nin ödeme sistemleri alanındaki önemli FinTech girişimlerinden iyzico, Vostok Emerging Finance liderliğindeki turda 13 milyon dolar yatırım aldı. Bu, 2017 ocak ayının üçüncü haftasında global çapta yapılan üçüncü büyük FinTech yatırımı oldu. Ödeme sistemleri açısından ise aynı dönemin en büyük yatırımı olarak kayda geçti. Ocak ayında Sinemia ise Revo Capital’den aldığı 5 milyon TL ile Türkiye’de 2017’nin ikinci büyük FinTech yatırımını yapmış oldu.

 

656089

2017’de anlık ödeme sistemleri geliyor

Avrupa Merkez Markası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, Avrupa için 2017 sonuna kadar anlık ödeme sistemini devreye alma hedefini açıkladı. Bu sistem devreye girdiğinde, kişiler arasında anında para transferi ve buna bağlı mobil teknolojiler, anlık e-fatura ödemeleri gibi pek çok yenilikçi teknoloji de tüketicilerin hayatına girmiş olacak.

Özellikle mobil telefonların büyük rol oynadığı anlık ödeme sisteminde Avrupa içerisindeki kullanıcıların IBAN bilgileriyle cep telefonu bilgileri eşleştirilecek ve tüketiciler mobil telefon numaralarından para transferi yapabilecek. Bu uygulama 2017 sonunda hayata geçecek ve anlık ödeme sistemlerinin kapsama alanı IBAN ile de sınırlı kalmayacak.

 

Mobil ödemeler devrimi yeni başlıyor

Danışmanlık şirketi First Annapolis tarafından Kuzey Amerika ve Avrupa için gerçekleştirilen bir araştırma, mobil üzerinde yapılan farklı ödeme işlemleri zaman içinde dönüşüm geçirerek uygulama içi alışveriş deneyimine evrileceğini ortaya koyuyor. Uygulama içi (in-app) ödemeler ise hızla büyümeye devam ediyor ve ilerleyen yıllarda diğer tüm ödeme kategorilerinin bu yapıya doğru dönüşmesi bekleniyor.

 

FinTech Istanbul ile 2016 yılının özeti

FinTech Istanbul (FTI) yıl içinde pek çok etkinlik düzenledi. Bunların başında FinTech 101 eğitimleri yer aldı. Katılımcıların son derecede memnun kaldığı bu eğitimleri, aralık ayında düzenlenen Blockchain 360 eğitimi takip etti. Eğitimler dışında düzenlenen buluşma etkinliklerine Chris Skinner, David Birch, Oliver Bussmann gibi çok önemli küresel FinTech liderleri katıldı.

Tüm bu süreçte önemli kitaplar ve raporlar da yayınlandı. Son 6 ayda 600’e yakın haber, özgün blog yazısı, sektörün önde gelen isimleriyle röportajlar ve mail bültenlerle ekosisteme katkı sağlamaya devam eden FinTech Istanbul’u web sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.