BKM Blog

TÜRKİYE’nin ÖDEME YÖNTEMİ: Troy

troy_Twitter_2

Türkiye kredi kartı ile 1963 yılında, yabancı kartları POS’larda kabul ederek, tanıştı. Takvimler 1968 yılını gösterdiğinde ise Türk bankaları artık kart da çıkarabiliyordu. BKM’nin 1990 yılında kurulması sonrasında da kartlı ödeme sistemleri sektöründe hep yeni gelişmelere tanık olduk: ilk temassız kart, chip&pin geçişi, ilk ve tek ulusal cüzdan uygulaması BKM Express, mobil ödemeler… Hatta kartlı ödeme sistemlerinindeki gelişmelerin asla sona ermeyeceğini söyleyesek çok da yanlış olmaz.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, bizler de artık günümüzde kartlarımızla birkaç saniye içerisinde alışveriş yapıp, ATM’den para çekebiliyoruz. Peki bu saniyelerde arka planda neler oluyor?

Çoğu zaman varlığını hissetmediğimiz, doğal karşıladığımız bir akış var arkada. Kartınız ile alışveriş yapmak ya da ATM’den para çekmek istediğinizde kartın sağ alt köşesinde yer alan logo,  tüm bu işlemleri yapabilmenizi sağlıyor. Bu logonun arkasında büyük bir platform ve teknolojik altyapı var.

Diğer yandan, küresel düzeyde 1 milyarın üzerindeki kredi kartı ve banka kartı için faaliyet gösteren bu sistemlere, yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacı giderek artıyor.

Bugün geldiğimiz noktada; Türkiye kartlı ödemeler sektörü olarak sahip olduğumuz gelişmiş teknoloji, bilgi birikimi, güvenli altyapı ve inovatif yaklaşımımız ile biz de artık alternatif bir ödeme yöntemi yaratacak güce sahibiz. Ödemeler yine  güvenli, hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşsin, hem de  Türkiye’ye özel olsun, Türkiye kazansın diye harekete geçtik ve ortaya “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” çıktı. İsmini de Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y , harflerinden oluşan kısaltmadan aldı Troy oldu.

Bu ülkede doğan, bu ülkeye ait olan, hepimizin ödeme yöntemi: Troy. Hoşgeldin!

Selen Karaça Bayçöl