Üyelikler

Üyelikler

 

Mart 2016

 

 ETA-MEMBER-LOGO

 

The Electronic Transactions Association (ETA)

 

Üyeleri arasında ödeme sistemleri dünyasından önemli şirketler bulunan ve üyeleri arasında bilgi paylaşım imkanı sağlayan ETA, üyelerine eğitim, toplantılar ve danışmanlık gibi hizmetler sunarak sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmektedir. 1990 yılında kurulan ETA’nın bugün 7 kıtadan farklı alanlarda hizmet veren 550 üyesi bulunmaktadır. Amazon, Google, MCX, PayPal, Stripe, Verizon, AT&T, Visa, MasterCard, Amex, Apple, Samsung, Alipay gibi firmalar ETA üyeleri arasında yer almaktadır.

Şubat 2016

 

innovate-finance

 

Innovate Finance

 

2014 yılında Fintech ekosisteminin gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla kurulan Innovate Finance, İngiltere merkezli bağımsız bir kurum. İşbirlikleri ile ekosistemi güçlendirmeyi amaçlayan kurumun; düzenleyicilerden kurumsal firmalara, yatırımcılardan girişimcilere kadar farklı alanlarda faaliyette bulunan 150 kadar üyesi bulunuyor. Kurumun üyeleri arasında Stripe, The UK Cards Association, Visa, Mastercard, Aviva, HSBC, Citibank, Santander, IBM, Silicon Valley Bank, TransferWise, Fiserv gibi tüm dünyadan önemli kurumlar da yer alıyor.

Ekim 2015

European-ATM-Security-Team-logo-220

European ATM Security Team (EAST)

 

Europen ATM Security Team, ATM güvenliği alanında çalışmalarda bulunan Avrupa’nın en önemli kuruluşudur. EAST’e üye 30 ülke birbirlerinin tecrübelerinden faydalanmaktadır.

Eylül 2014

FIDO Alliance

FIDO (Fast Identity Online), doğrulama cihazlarının birlikte çalışabilirliğini sağlamak ve kullanıcıların birden fazla kullanıcı adı& şifre yaratma ve ezberleme zorluğuna çözüm bulmak amacıyla kurulmuştur. Bu kapsamda online hizmetlerde doğrulama için kullanılmak üzere açık, birlikte çalışabilen standartlar geliştirme konusunda çalışmalar yürütmektedir. FIDO’nun yönetim seviyesindeki üyeleri arasında dünya devi marka ve firmalar yer almaktadır.
 
Ağustos 2014 itibariyle organizasyona katılan Bankalararası Kart Merkezi, aynı zamanda organizasyonun ilk Türk üyesi olmuştur. Bu sayede doğrulama standartlarının oluşturulmasına sağlanacak katkının yanı sıra güncel bilgi ve gelişmelerin takibi sağlanacaktır.
 

 

Eylül 2012

Mobey Forum

Mobey Forum (Mobile Financial Services); mobil finansal hizmetlerin sürdürülebilir, güvenli altyapılar aracılığı ile gerçekleştirilmesi amacıyla pazardaki kilit oyuncuları bir araya getiren platformdur.

Eylül 2012 tarihi itibariyle BKM’nin de üyesi olduğu Mobey Forum sayesinde BKM, dünyanın önde gelen firmaları ile fikir alışverişinde bulunabilecek, sektörde sürdürülebilir ve güvenli mobil finansal hizmetler sağlanmasına katkı sağlayacaktır.

Haziran 2012

EMVCo

EMVCo EMV Şartnameler, taslak belgeler ve yaklaşan kullanıcı toplantıları, revizyonlar konusunda önceden bilgi sahibi olmayı ve gelişmeleri yakından takip etmeyi hedefleyen BKM EMVCo platformuna abone olmuştur. EMVCo aboneliği teknik sorunlar ile ilgili olarak bildirim veya rehberlik için EMVCo ile doğrudan temas kurabilme imkanı sunmaktadır.

EMV, çipli gerçekleştirilen kredi ve banka kartı işlemlerinin dünya genelinde standardizasyonuna yönelik kurallar bütünüdür.1994 yılında Europay, MasterCard ve Visa tarafından kurulan EMVCo, kurulduğu yıldan bugüne EMV standartlarının oluşturulması ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaktadır. Organizasyona 2004 yılında JCB ve 2009 yılında da American Express üye olarak katılmıştır.

Şubat 2012


PCI Güvenlik Standartları Konseyi

BKM; Şubat 2012 itibariyle ödeme veri güvenliğini arttırmayı hedefleyen standartların geliştirilmesi, yönetimi, eğitim ve farkındalığından sorumlu, küresel bir forum olan PCI Güvenlik Standartları Konseyi’ne (PCI SSC) katılmıştır. American Express, Discover Financial Services, JCB International, MasterCard Worldwide ve Visa Inc. tarafından kabul edilen PCI Güvenlik Standartları, banka ve kredi kartı verilerini saklayan, işleyen veya ileten iş yerleri ve hizmet sağlayıcılarının bilgi güvenliği kontrollerine ve verilerin korunmasına yönelik süreçlere uymaları şartını getirmektedir.

Konsey, birçok farklı ülkeden üye iş yerleri, bankalar, veri işleyen organizasyonlar ve ürün& hizmet sağlayıcıları temsil eden 600’ün üzerinde katılımcı kuruma sahiptir. Bu üyelikle birlikte BKM, dünya genelinde ödeme veri güvenliğinin sağlanması ve iyileştirilmesi amacıyla Konsey ile işbirliği yapma olanağı yakalamıştır.

Aralık 2011

NFC Forum

NFC ekosistem yaratma hedefiyle 2008 yılından itibaren NFC tabanlı ödeme sistemlerine aktif olarak yatırım yapan BKM, Türkiye’de NFC uzmanlık merkezi olma hedefiyle NFC Forum’un ilk Türk üyesi olmuştur. Bu sayede NFC dünyasındaki güncel bilgi ve gelişmelerin takibi sağlanacaktır.

NFC Forum; ödeme sistemlerinde, tüketici elektroniğinde ve mobil cihazlarda yakın alan temassız iletişim (NFC) kullanımını teşvik eden ticari olmayan bir dernektir. Forumun 200’e yakın üyesinden bazıları: MasterCard, Visa, Microsoft, Sony, NXP, BarclayCard, NEC, Samsung, Nokia, American Express, AT&T, Google, RIM, Paypal, Gemalto, G&D’dir.