Üst Yönetim

Üst Yönetim

BKM A.Ş.

GENEL MÜDÜR VE GENEL MÜDÜR YARDIMCILARI

Mehmet Zahid Samancıoğlu – Genel Müdür

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünden 2002 yılında mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Finansal Matematik, Michigan Üniversitesi’nde Ekonomi alanlarında yüksek lisans derecesi aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda stratejik teknolojilerin hayata geçirilmesi amacıyla 2019 yılında kurulan Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü’nde Dijital Lira Ar-Ge projesinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Devlet Planlama Teşkilatı ve Merkez Bankası’nda iktisadi-mali politika süreçlerine yön veren çalışmalar yapan Samancıoğlu, Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve Avrupa Birliği ortak projesi AB-Türkiye İş Geliştirme Merkezleri’nin kuruluşunda aktif görev aldı.

2013-2016 yıllarında Michigan Üniversitesi bünyesinde yer alan, sosyal bilimler alanının önde gelen araştırma kuruluşu Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nde çalıştı. Samancıoğlu’nun içinde yer aldığı akademik çalışmalar, American Economic Review gibi iktisadi ve finansal yazının önemli dergilerinde yayınlanmıştır.

Mehmet Zahid, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

 

Baran Aytaş – Genel Müdür Yardımcısı

2009 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2015 yılında Özyeğin Üniversitesi’nden finans alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Çalışma hayatına 2010 yılında ödeme sistemleri ve yazılım geliştirme alanında başlayan Aytaş, Wirecard, Tmob ve P1M1 gibi start-up ve finansal teknoloji şirketlerinde görevler üstlendi. Mobil ödemeler ve mobil bankacılık uygulamalarının yanı sıra Türkiye’nin ilk mobil cüzdan geliştirmelerine liderlik etti. 2017 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na katılan Aytaş, Merkez Bankasının stratejik teknolojiler alanındaki Makine Öğrenmesi, Büyük Veri, Dijital Lira ArGe ve TR-Karekod ile ödemeler çalışmalarında önemli görevler üstlendi.

Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü’nde Merkez Bankası’nın Açık Bankacılık alanındaki çalışmalarına liderlik etti. Uluslararası Mutabakat Bankası’nın (Bank for International Settlements) finansal teknolojiler alanındaki “Sınır Ötesi Ödemeler” ve “Ödemelerin Geleceği” çalışma grupları üyelikleri ile Merkez Bankası’nı uluslararası finansal kuruluşlarda temsil etti.

Baran, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 

Mehmet Bülent Muşlu – Genel Müdür Yardımcısı

Mehmet Bülent Muşlu, 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesini aldı.

Bilişim teknolojileri alanında farklı sektörlerde kurumsal ve uluslararası kıdemli yönetim ve danışmanlık deneyimine sahip olan Muşlu, ülkemizde halen kullanılmakta olan pek çok projede önemli görevler üstlenmiştir. Finans sektöründe çeşitli bankalarda yaptığı projelerin ardından, 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne katılmıştır.

BT görevlerinin yanında Bilgi Güvenliği, BT Risk ve Uyum konularındaki tecrübelerini bilgilendirici makaleler ve eğitimlerle paylaşarak sektöre katkı sağlamaktadır. BT Yönetim, Bilgi Güvenliği, İş Sürekliliği ve Kartlı Sistem denetim sertifikalarının yanı sıra 2017 yılından bu yana Ethical Hacker lisansına sahiptir.

Mehmet Bülent, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.