Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 • Temassız ödeme nedir?
  Temassız ödemeler, basitçe, kullanıcı ödeme aracı ve POS cihazı arasında temas olmadan yapılan ödeme işlemlerine verilen isimdir. Temassız ödeme işleminde, kullanıcı temassız kartını veya temassız ödeme yapabilen (NFC özellikli) telefonunu iş yeri POS cihazına yakın mesafede (maksimum 4 santimetre uzaklık) tutar ve ödeme bilgileri kablosuz olarak (RF – radyo frekansı kullanarak) gönderilir.
 • Temassız ödemeler hangi teknolojiyi kullanır?
  Temassız ödemeler Radyo Frekansı (RF) üzerinden çalışırlar. RF dalgaları elektromanyetik spektrumun içinde radyo dalgası yayılması ile ilgili frekanslardır. Bir çok kablosuz iletişim teknolojisi RF üzerinden çalışır. Radyo, televizyon, mobil telefonlar, kablosuz ağlar ve temassız kartlar veya temassız ödeme cihazları bunlara örnek sayılabilir.
 • Kartımla nasıl temassız ödeme yapabilirim?
  Kartınızın ön yüzünde temassız dalga işaretini görüyorsanız, kartınız temassız özellik taşıyor demektir. Temassız kartınızı, temassız özellikli POS cihazlarına yaklaştırarak ödemenizi en hızlı şekilde, aynı kartlı alışveriş güvencesi ve garantisi ile yapabilirsiniz.
 • Telefonumla temassız ödeme yapabilir miyim?
  Evet yapabilirsiniz, bu yöntem NFC (Yakın Alan İletişimi) olarak bilinen bir yöntemdir. NFC özellikli cep telefonlarında banka kartı, kredi kartı gibi kart bilgileri saklanabilir; böylelikle ödeme sırasında cüzdanınızdan kart seçip kasiyere vermek yerine cep telefonu üzerinden isteğiniz kartı seçip temassız özellikli POS cihazına yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz.
 • Sadece kredi kartları mı temassız özelliklidir?
  Kredi kartları olduğu gibi, banka kartları, ön ödemeli kartlar da temassız özellik taşıyabilirler ve temassız ödemelerde kullanılabilirler.
 • NFC ve Temassız Ödemelerin ilişkisi nedir?
  NFC (Yakın Alan İletişimi) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC özellikli cep telefonlarında banka kartı, kredi kartı gibi kart bilgileri saklanabilir; ödeme sırasında cüzdanınızdan kart seçip kasiyere vermek yerine cep telefonu üzerinden isteğiniz kartı seçip temassız özellikli POS cihazına yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz.
 • Temassız ödeme yapmak istediğimi iş yerine ben mi söylemeliyim?
  Temassız ödeme yapmak için temassız özelliği olduğunu bildiğiniz bir terminale temassız özellikli kartınızı yaklaştırmanız ve bekletmeniz bir çok iş yerinde yeterlidir. Ancak yazarkasa POS entegrasyonu üzerinden çalışması gereken büyük market zincirlerinden bazılarında temassız ödeme yapılması için POS’a iş yerinin komut göndermesi gerekir, bu durumlarda iş yerine bilgi verilmesi gereklidir.
 • Kartımla günde kaç temassız işlem yapabilirim?
  Kartınızla günde üst üste yapabileceğiniz işlem sayısı temassız kartınızı veren banka tarafından belirlenir. Bu konuda detaylı bilgi almak için, temassız kartınızı aldığınız bankanızın müşteri hizmetlerine danışmalısınız.
 • Temassız ödemeler güvenli mi?
  Evet. Temassız ödemeler, temaslı kartlar ile aynı ödeme şemalarını kullanarak çalışıyorlar; aralarındaki fark temassız kartların kart bilgilerini POS cihazına radyo frekansı ile çok yakın mesafeden  (maksimum 4 santimetre) göndermesi. Bankalar ve ödeme şemaları ödeme işleminde yer alan tüm katılımcılar için çoklu güvenlik seviyeleri kullanarak çalışıyorlar. Düşünülenin aksine, temassız ödemeler için MasterCard, VISA gibi uluslararası ödeme şemaları ek güvenlik ögeleri geliştirerek temassız ödemelerin güvenle yapılmasını sağlamaktadır.
 • Birden çok temassız kartın yan yana durmasının bir sakıncası var mı?
  Temassız bir okuyucunun yakınlarına birden çok temassız özellikli ödeme aracı yaklaştırıldığında, çarpışma önleyici mekanizmalar devreye girecektir. Fakat istenen ödeme aracının kullanıldığından emin olmak için her seferinde bir temassız ödeme aracının temassız okuyucuya yaklaştırılması önerilir.
 • Nasıl temassız kart edinebilirim?
  Kart başvurunuz sırasında, banka temsilcisine kartınızın temassız özellikli olmasını istediğinizi söylemeniz yeterli.
 • Temassız ödeme yapmak istedim, yapamadım neden?
  Kartınızı veren bankanın güvenlik parametrelerine takılmış olabilirsiniz. Bu konuda size detaylı bilgiyi bankanız sağlacayaktır, müşteri hizmetlerine danışmanız gerekir.
 • Neden bazı temassız ödemelerde şifre girmem isteniyor?
  750 TL’ye kadar olan tüm harcamalarınızı temassız kartınız ile şifrenizi girmeden güvenle ödeyebilirsiniz.750 TL’yi aşan alışverişlerinizde temassız ödemelerinizi kart şifrenizi girerek yapmanız gerekir. Kartınızı elinizden hiç bırakmadan, yine en kısa sürede, kolaylıkla ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Temassız ile ödeyebileceğim en yüksek tutar ne kadardır?
  Kartınızı veren bankanın güvenlik parametrelerine göre temassız işlem limitiniz değişir. Bu konuda size detaylı bilgiyi bankanız sağlacayaktır, müşteri hizmetlerine danışmanız gerekir.
 • Mağaza sahibiyim, POS cihazımı Temassız POS ile değiştirebilir miyim?
  Evet, cihazınızı temassız cihaz ile değiştirebilirsiniz. Temassız özellikli bir POS cihazı talebinizin olduğunu çalıştığınız bankaya iletmeniz yeterlidir.
 • Temassız özellikli POS cihazı ile temassız işlem nasıl başlatılıyor?
  Temassız işlem yapmak için standart işlem akışını uygulamak yeterli. POS cihazına tutar girildiğinde POS cihazı üzerindeki temassız okuyucu temassız kartı okumak için aktive olur, işlemin yapılması için kartı yaklaştırmak yeterlidir. Kullandıkları yazarkasa protokolleri sebebiyle, büyük market zincirleri bu uygulamaya istisna olabilirler. İstisna durumunda temasız işleme «0» tuşuna basarak başlanır, tutar girişini takiben aktive olan okucuya temassız kartın yaklaştırılması ile işlem yapılır.
 • Apple Pay gibi yeniliklerin temassız ödemeler ile ilişkisi nedir?
  Apple Pay ve benzeri telefon üzerinden çalışan ödeme yöntemleri NFC teknolojisini kullanır. NFC (Yakın Alan İletişimi) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır, yani temassız alt yapısını kullanarak işlem gerçekleşir.
 • Ben fark etmeden temassız kartımdan ödeme alınabilir mi?
  Temassız işlemlerde ödemeyi kabul etmeye hazır olan okuyucu cihaza en fazla 4 santimetre mesafede olmak gerekir; bu sebeple bilginiz dışında temassız işlem yapılması olası değildir.
 • Temassız kartım kötü niyetli kişilerin eline geçerse, kart limitimin tümünü harcayabilirler mi?
  Temassız kartınızla üst üste belli sayıda şifresiz işlem yapabilirsiniz; üst üste yapılan birkaç şifresiz işlemin ardından kartınız gerçek kart sahibinin siz olduğunu teyid etmek için ödemenizi şifreli işleme yönlendirir. 750 TL’ye kadar şifresiz, 750 TL üzeri şifreli olarak gerçekleşen temassız işlemlerde, şifresiz olarak gerçekleşebilecek size ait olmayan işlemlerin toplam tutarı bu sebeple çok sınırlı olacaktır. Öte yandan, olasılığı düşük olmasına karşın başınıza gelebilecek bir temassız dolandırıcılık vakasında herhangi bir kart dolandırıcılık vakasında olacağı gibi bankanız güvencesiyle koruma altında olacağınızı unutmayın.
 • Kart bilgilerimi dolandırıcılar ben farketmeden okuyabilir ve daha sonra kullanabilirler mi?
  Temassız kartınıza ait bilgileri ele geçirebilmek için kötü niyetli kişilerin size ve kartınıza çok yakın bir mesafede olmaları gerekecektir. Bu kişiler, yakın mesafeden kart bilgilerinizi okuyabilseler bile ele geçirebilecekleri bilgi kart numaranız ve son kullanım tarihiniz ile sınırlı olacaktır. Ele geçirilebilecek bu bilgiler kartınızın ön yüzünde yer alan, kartınıza bakan herhangi bir kişinin de görebileceği bilgiler olmakla birlikte ödeme işlemenin tamamlanması için yeterli değildir.
 •