Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

 • Banka Kartları/ Ön Ödemeli Kartlar/ Temassız Kartlar/ NFC

  Banka Kartları
  Banka kartı, kart hamilinin bankadaki hesabına erişerek, kart hamilinin hesabını işlem tutarı kadar borçlandıran karttır. 5464 Banka ve Kredi Kartı Kanun’daki tanımına göre; Mevduat hesabı veya özel cari hesapların kullanımı dâhil bankacılık hizmetlerinden yararlanmayı sağlayan karttır.
  • Banka kartı kullanımı, kart sahibinin banka hesabına bağlı olarak gerçekleşir.
  • ATM’lerdeki kullanım gibi, POS’da kullanılırken de şifre gereklidir.
  • Nakit para taşımaktan çok daha güvenli ve kolay bir ödeme aracıdır.
  Ön Ödemeli Kartlar
  Ön Ödemeli kart (Pre-Paid Card); kredi/banka kartı gibi çalışan ancak sadece üzerinde yüklü parayı harcayabildiğiniz, banka hesabına bağlı olmayan bir ödeme kartıdır.
  Ön Ödemeli Kartların Avantajları
  • Düşük Tutarlı İşlemler
  • Güvenlik
  • Yeniden yüklenilebilir olması
  • Kullanılabilirlik
  • Yaş veya gelir sınırlamasının olmaması
  • Kullanım sınırlamalarının tanımlanabilmesi
  Ön Ödemeli Kart Çeşitleri
  • Hediye Kartı
  • Devlet Yardımları
  • Maaş Kartlar (Payroll Cards)
  • Vergi geri ödemeleri
  • Seyahat Kartları
  • Belirli Gruplara özel kartlar (yeni anneler, gençlik kartları)
  • Etkinlik kartları (Spor Kulüplerinin kombine kartları, olimpiyat kartları)
  Temassız Kartlar
  Fiziksel olarak kartın bulunduğu ortamda POS üzerinde tanımlanan kablosuz bir arayüz üzerinden ödeme yapabilmeyi sağlayan kartlar “temassız kart” olarak adlandırılmaktadır. Kartı okuyucuya göstermek yeterli olmaktadır. Bu şekilde zaman kaybı önlenmektedir. En önemli nokta ise temassız akıllı kartların kamu taşımacılığı, fast-food alışverişi, otopark ödeme, köprü geçiş gibi düşük tutarlı alışverişlerde kullanılabilmesidir. Bu nedenlerden dolayı, bugün dünyadaki tüm büyük şehirler akıllı kart uygulamasına geçmektedirler.
  NFC (Yakın Alan İletişimi)
  NFC Nedir?
  Günümüzde temassız teknolojilerin kullanıldığı pek çok farklı uygulama bulunmaktadır. NFC, genel olarak 4cm’den az, çok kısa mesafelerde, cep telefonu kullanıcılarına, hızlı, kolay ve güvenli pek çok yeni temassız servisi kullanma imkânı vermektedir. NFC, mobil telefon teknolojisi ile temassız servislerin bir kombinasyonudur.
  İşlemler Nasıl yapılıyor?
  NFC ile ödeme işlemleri cep telefonunu temassız terminale yaklaştırılarak yapılıyor. Ödeme sırasında kullanım açısından temassız kartlardan bir farkı bulunmamaktadır.
  Kart Bilgileri/ Kart Güvenliği:
  Kart bilgileri Over-the-Air sistemi üzerinden güvenli bir şekilde cep telefonuna iletilmektedir. İşlemler için EMV (Chip&PIN uygulamasında kullanılan) güvenlik yöntemleri uygulanmaktadır.
  Getireceği Kolaylıklar:
  – Kullanıcıya Sağlayacağı Faydalar
  • Hız
  • Kolaylık (nakit ve cüzdan taşıma ihtiyacının azalması)
  • Katma Değerli Hizmetler (indirim kuponları, sadakat programları, bilet uygulamaları, akıllı posterler vb.)
  • Güvenlik (EMV standartlarında, kayıp/çalıntı vb. durumlarda uzaktan anında yönetim)
  – İşyerlerine Sağlayacağı Faydalar
  • Kasada hızlı servis, kuyrukların azaltılması
  • Müşteri sadakatinin artması
  • Kasada nakit tutma ihtiyacının azalması (hızlı işlemler, insan hatasının azaltılması)
 • 3D Secure
  3D Secure, internet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş olan bir sistemdir.
  Visa ve MasterCard’ın geliştirdiği “güvenli internet alışverişi” çözümleri ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekârlıklara karşı güvence altına alınmıştır.
  Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan online alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır.

  Kart Sahipleri

  Internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz herhangi bir kişinin eline geçtiğinde, sizden habersiz olarak işlem yapılabilir. Güvenli alışveriş yapabilmeniz amacıyla Visa ve MasterCard tarafından Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™“güvenli internet alışverişleri” çözümleri geliştirilmiştir.
  Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ internet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre girerek güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan hizmetlerdir.
  Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ nedir?
  Visa tarafından verilen hizmetler “Verified by Visa®”, MasterCard® tarafından verilen hizmetler ise “MasterCard® SecureCode™” olarak adlandırılmaktadır.
  Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ internet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre girerek güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan hizmetlerdir.
  Nerede alışveriş yapabilirim?
  İnternet üzerindeki tüm alışveriş sitelerinde harcama yapabilirsiniz. Alışveriş yapacağınız web sitesi Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ hizmetlerine dahil olsun veya olmasın, hizmetlere kaydolmuş olmanız alışverişiniz sırasında kart kullanımınıza kısıtlama getirmez. Özet olarak belirtmek gerekirse, Verified by Visa® ve MasterCardVisa® SecureCode™ hizmetlerine dahil olan web sitelerinden yapacağınız alışveriler ekstra güvenli olacaktır.
  Bu hizmetlere dahil olan web sitelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Dâhil olan web sitelerinin listelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:
  www.visaeurope.comwww.mastercard.com
  Kayıt için neler gereklidir?
  Kart sahiplerinin kayıt işlemleri farklılık göstermektedir. Kayıt esnasında birkaç güvenlik sorusunun yanıtlanması, soruların ardından aşağıdaki iki tanımlamanın kişiye özel olarak yapılması gerekmektedir.
  – Kişisel güvenlik mesajı – Personal Assurance Message (PAM)
  – Şifre
  Herhangi bir sanal mağazadan alışveriş yaptığınızda ödemeniz sırasında kişisel güvenlik mesajınız ekranda gözükecektir. Bu mesaj sadece siz ve kartınızı size gönderen banka tarafından bilinmektedir. Mesajın ekranda gözüküyor olması kartı tarafınıza gönderen bankanın web sitesine güvenli olarak bağlandığınızı göstermektedir.
  Şifrenizi yaratırken kolay tahmin edilebilecek bir şifre yazmamaya özen gösteriniz. Örneğin soyadınızı, adresinizi veya doğum tarihinizi kullanmayınız.
  Sahip olduğunuz tüm kartlar için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Herhangi bir kartınızın süresi dolup yenisi geldiğinde tekrar kayıt yaptırmanız gerekmemektedir.
  Nasıl kayıt olabilirim?
  Sahip olduğunuz karta göre Visa® veya MasterCard’ın® web sitesine tıklayarak bankanızın hizmetlere dâhil olup olmadığını görerek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.
  Visa: www.visaeurope.com
  MasterCard/Maestro: www.mastercard.com
  Eğer ki bankanız bu hizmetlere dahil ise bankanızın web sitesinden de kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ hizmetlerine dahil olan bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bankanızın web sitesindeki güvenlik bölümünden bu hizmetlere dahil olup olmadığına dair bilgi alabilirsiniz. Bankanız bu hizmet için kendi markasını da yaratmış olabilir. Bankanızla irtibata geçerek konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
  İnternet üzerinden alışveriş yaparken de bu hizmetlere kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ekrandaki açıklamaları takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer kayıt işlemini önceden yapmak isterseniz, üstte belirtilmiş olan linkleri kullanabilirsiniz.

  İş Yerleri

  Visa ve MasterCard tarafından geliştirilen “Verified by Visa®” ve “MasterCard® SecureCode™” isimli “güvenli internet alışverişleri” çözümleri ile internet üzerinden yapılan işlemler daha güvenli hale getirilmiştir.
  ‘Verified by Visa®’ ve ‘MasterCard®SecureCode™’ nedir?
  Visa tarafından verilen hizmetler “Verified by Visa®”, MasterCard® tarafından verilen hizmetler ise “MasterCard® SecureCode™” olarak adlandırılmaktadır.
  “Verified by Visa®” ve “MasterCard® SecureCode™” kimlik doğrulama yöntemleri ile internet üzerinden kart ile yapılan alışverişlerde güvenlik sağlamaktadır. Her iki yöntem de Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiştir ve 3D Secure protokolü ile bağlantılıdır. Web sitenizde iki yöntemden birini seçmenize gerek yoktur. İki yöntem için de sistemde aynı teknik düzenlemelerin yapılması gerektiği için işyerleri genellikle her iki yöntemi de kullanmaktadırlar.
  ‘Verified by Visa’ ve ‘MasterCard SecureCode’ nasıl çalışır?
  “Verified by Visa®” ve “MasterCard® SecureCode™” tam olarak aynı şekilde çalışmaktadır. Kart sahipleri bu hizmetlere bankaları aracılığıyla üye olurlar ve işyerlerinden alışveriş yapmalarını sağlayacak şifrelerini oluştururlar. Alışverişi tamamlayıp ödeme yaparken şifre bilgilerini girerek bankaları aracılığıyla şifrelerinin doğrulanmasını sağlarlar. Bu şekilde işlemin gerçek kart sahibi tarafından yapıldığı kesinleşir. Kontrol işlemi sadece birkaç saniye içinde tamamlanmaktadır.
  Faydaları nelerdir?
  Fraud işlemlerinde azalma ve garanti ödeme:
  chip&PIN yöntemine benzeyen “Verified by Visa” ve “MasterCard SecureCode” alışveriş çözümlerinin güvenli olması sayesinde fraud işlemlerinde azalma meydana gelirken garanti olarak ödeme yapılması sağlanmış olacaktır.
  Maliyetlerde azalma:
  Chargeback’lerin azalması ile birlikte zamandan tasarruf ederken maliyetler de azalmış olacaktır.
  Satışlarda artış:
  Visa Avrupa tarafından Almanya, İspanya ve İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre Verified by Visa tarafından sağlanan güvenlik internet üzerinden alışveriş yapmayan kişilerin%84’ünü alışveriş yapmaya, internet üzerinden sık alışveriş yapmayan kişilerin ise%71’ini daha fazla alışveriş yapmaya teşvik etmektedir.
  Müşteriler bu hizmetleri nasıl kullanırlar?
  chip&PIN yöntemine benzeyen”Verified by Visa®” ve “MasterCard® SecureCode™” alışveriş çözümleri müşteriler tarafından kolayca kullanılmaktadır.
  Alışveriş çözümlerini kullanan bir işyeri iseniz, kart sahipleri alışveriş işlemlerini tamamlarken şifreleri talep edilecektir. chip&PIN’de olduğu gibi şifre sadece kart sahibi tarafından bilindiği için 3D Secure ile internet üzerinden yapılan alışverişler de güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kart sahibi eğer daha önceden kayıt yaptırmamış ise alışverişini tamamlamadan önce internet siteniz üzerinden de kaydolabilir.
  Kart sahiplerinin kayıtlı olmadığı durumda nasıl bir prosedür uygulanır?
  Eğer ki kart sahibi bu hizmetlere kayıtlı değil ise işlem 3D Secure kontrolü yapılmadan tamamlanır.
  Kart sahibi kayıtlı olmadığı halde bu hizmetler bankası tarafından veriliyor ise “Alışveriş Esnasında Aktivasyon” prosedürü ile kart sahibinin kaydolması talep edilecektir. Kart sahibinin yanıtlaması gereken soruların bulunduğu yeni bir güvenlik penceresi açılır. Bu pencereden hizmete kaydolarak ödeme işlemini tamamlayabilirler.
  Eğer kart sahipleri kaydolmayı reddederlerse nasıl bir prosedür uygulanır?
  Bankalar tarafında kaydolma işlemi zorunlu hale getirilinceye kadar henüz kaydolmamış kart sahiplerine kaydolmaları için fırsatlar sunulacaktır.
  Kaydolma işlemi zorunlu hale getirilinceye kadar kart sahiplerinin reddetme sayısına sınırlama getirilebilir.
  Bu hizmetler nasıl uygulanır?
  Uygulama ile ilgili www.mastercard.com ve www.visaeurope.com web sitelerinden bilgi alabilirsiniz.
 • 5464 No'lu Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu
  17 Aralık 2010 tarihli BDDK Yönetmeliği Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik Hükümlerinde Yer Alan Nakit Avans Kullanım ve Limit Artırımı ile İlgili DüzenlemelerKartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 22’nci maddesinde yapılan ve 17 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme gereğince; bir takvim yılı içerisinde, en fazla 3 defa, dönem borcunun%50’sinin altında ödeme yapılan kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına kapatılır.
  Söz konusu düzenleme, kart hamilinin aynı bankada birden fazla kredi kartının bulunması durumunda, o bankadaki tüm kredi kartlarını etkileyebilecektir.
  Son ekstre borcunun tamamının ödenmesi durumunda kartlar, nakit kullanımına ve limit artırımına tekrar açılacaktır.
  Dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar geçecek sürede, kredi kartları, mal ve hizmet alımına ilişkin harcamalarda kullanılmaya devam edilebilecek olup, mal ve hizmet alımlarında uygulama değişikliği yapılmamıştır.
  Kart hamillerinin nakit kullanım ve limit artırım taleplerinde sorun yaşamamaları için yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.
  Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayın
 • Sözlük

  Alacak Belgesi
  Kart kullanılarak alınmış olan malın veya hizmetin iadesi veya yapılan işlemin iptali halinde üye işyeri tarafından düzenlenip, üye işyeri yetkililerince imzalanan belge.
  ATM
  Her an, her yerde bankacılık işlemlerini yapmanızı sağlar. Banka ya da ATM kartınızı kullanarak ATM’lerde vadesiz hesaplarınızdan nakit para çekebilir, bu hesaplara para yatırabilir ya da bir hesaptan diğerine para transferi yapabilirsiniz. Ayrıca, kredi kartınızı kullanarak ATM’lerde nakit avans işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken, kendi bankanızdan başka bir bankanın ATM’sini kullanıyorsanız, yaptığınız işlem için belli bir ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.
  Banka Kartı
  Banka kartı doğrudan kart hamilinin mevduat hesabına bağlıdır. Bu hesaba şifre aracılığı ile ulaşılarak, Otomatik Vezne Makinaları (ATM) ve Satış Noktası Terminalleri’nden (POS) mal ve hizmet alma, para çekme ve sunulan diğer bankacılık hizmetlerini yerine getirmek amacıyla banka müşterilerine verilen karttır.
  Bakiye Transferi
  Ödenmemiş bir kredi kartı borcunu, bir bankadan diğerine aktarma işlemidir.
  Faiz Oranları
  Ödenmemiş bakiyeye uygulanan aylık faiz oranıdır. Faizler, ödenmemiş bakiyenin yüzdelik bir bölümü olarak belirlenir. Finans ücretleri ise alınan kredinin (borç paranın) kullanımı için ödenen tutardır.
  Hesap özeti
  Her ay düzenli olarak adresinize gönderilen, bir önceki hesap kesim tarihinizle son dönemdeki hesap kesim tarihiniz arasında yapmış olduğunuz harcama, limit, bonus, borç ve ödeme bilgilerinin yer aldığı belgedir. Harcamaların yapıldığı yer.
  Kart Çıkaran Kuruluş
  Sahip olduğu lisansa istinaden kart düzenleyip veren bankalar ve diğer kuruluşlardır.
  Kart Hamili
  Banka ve kart çıkartmaya yetkili kuruluş ile yaptıkları sözleşme dâhilinde tarafına kart verilen kişidir.
  Kartlı Sistem Kuruluşu
  Kredi kartı veya banka kartı sistemini kuran ve bu sisteme göre kart çıkarma veya kart kabulü konusunda üye işyeri anlaşması yapma yetkisi veren kuruluşlardır.
  Kredi
  Kredi, borç veren bir kurumla (banka, işyeri veya Kredi Kartı Şirketi) borç alan kişinin arasındaki anlaşmadır. Bu kredi; elden, banka hesabına ya da bir kredi kartına belli bir miktar para kullanma limiti koyulması anlamına gelmektedir. Faizler de dahil olmak üzere geri ödemeyle ilgili tüm kurallar daha önceden belirlenir ve kartın aldığı bankanın kart sahibiyle yaptığı anlaşmada belirtilir.
  Kredi Kartı
  Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Kredilendirme imkânı ise sadece gerekli durumlarda kullanılmak üzere eklenmiş bir yan fonksiyondur. Bankaların kredi kullanmak isteyenlere%1 ile% 2.5 oranında faizlerle sunduğu çeşitli alternatif kredi türleri bulunmaktadır. Kredi kartları tüm kullanıcılarına, ödemelerini faizsiz olarak maksimum 1 ay süreyle yapma imkânı tanımaktadır. Aynı zamanda alışverişlerde kazandırdığı, nakit para gibi harcanabilen çeşitli ödüllerle, aile bütçesine katkıda bulunmaktadır. Bugüne kadar, kredi kartı kullanıcılarına, bankalar ve üye işyerleri tarafından toplam cironun ortalama%2’si kadar nakit gibi harcanabilen ödül verilmiştir.
  Kredi Limiti
  Kartınızı kullanarak kredi alabileceğiniz maksimum tutardır. Kredi kartlarınız ortak aynı limiti kullanmaktadır.
  Kredi Tarihçesi
  Geçmişte yaptığınız kart ödemelerinizin kaydıdır. Gelecekte ödemelerinizi zamanında yapma eğiliminizi göstermesi için kullanılır.
  Kredili Mevduat
  Banka kartınızın bağlı olduğu vadesiz hesapta paranız olmasa da, kullanabilmeniz için tahsis edilen limittir. Kullanmanız halinde, ücret veya faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz.
  Nakit Avans
  Bir ATM’de ya da banka şubesinde kredi kartınızı kullanarak anında nakit para çekebilirsiniz. Nakit avans miktarı kredi limitinizden düşülür. Nakit avans yapılırken banka belli bir komisyon alır. Ayrıca, uygulanan faiz oranı, alışverişler için uygulanan faiz oranından daha yüksektir ve genellikle nakit avans işlemini yaptığınız günden itibaren işletilir (Nakit avans, ATM kartıyla nakit para çekmekten farklıdır).
  Nakit Ödeme Belgesi
  Kredi kartı hamiline yapılan nakit ödemelerde düzenlenip kart hamili tarafından imzalanan belgedir.
  NFC
  NFC (Near Field Communications-Yakın Saha İletişimi); kablosuz bir şekilde, yakın mesafeden (yaklaşık 4 cm) güvenli bilgi aktarımını ve alınmasını sağlayan bir teknolojidir. NFC teknolojisinin cep telefonlarında kullanılması; ödeme, akıllı posterlerden bilgi alma, elektronik cihazlar arası veri aktarımı, bilet olarak kullanma gibi pek çok temassız servislerinden cep telefonu kullanılarak yararlanılmasına imkân sağlar.
  Kartınız için seçtiğiniz, ATM’lerden bankacılık işlemlerini yapmanız ve mevcut hesaplarınıza ulaşmanızın yanı sıra alışveriş yapmanıza da olanak tanıyan gizli bir koddur. PIN kodunuzu hiç kimseyle paylaşmayın.
  POS Cihazı
  İşyerlerinin kredi/ banka kartı kabul ederken kullandığı elektronik cihazdır. Bu cihaz kartın çipindeki bilgileri veya arka yüzündeki manyetik şerit bilgilerini elektronik olarak okur ve elektronik olarak yetki alıp işlemi tamamlar.
  Provizyon
  Kartın limitinin müsait olup olmadığı, kartın kayıp – çalıntı kaydının bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla telefon ve/ veya elektronik olarak yapılan işlemdir. Imprinter ile yapılan işlemlerde işyeri, bankanın kredi kartları provizyon servisini telefonla arayıp kart numarasını vererek işlem için onay talep eder. POS ve ATM cihazlarında ise kartın cihazdan geçirilmesi ile provizyon on-line olarak alınır.
  Satış Belgesi
  Kartla yapılan işlemlerle ilgili olarak üye işyeri tarafından düzenlenen, kart hamilinin işlemden doğan borcunu ve diğer bilgileri gösteren ve kart hamili tarafından imzalanan belgedir.
  Son Ödeme Süresi
  Yaptığınız harcamaların faize tabi tutulmadığı, genellikle 10 gün olarak belirlenen süreçtir. Örneğin, kredi kartınızın hesap kesim tarihi 1 Mayıs ise ve siz kart borcunuzun tamamını son ödeme tarihi olan 11 Mayıs’a kadar ödediyseniz, hiçbir faiz uygulamasına tabi tutulmazsınız.
  Üye İşyeri
  Yaptığı sözleşme çerçevesinde banka kartı veya kredi kartı hamiline mal ve hizmet satmayı kabul eden gerçek veya tüzel kişidir.
  Üye İşyeri Anlaşması
  Kart kabulünü sağlamak amacıyla işyerleriyle anlaşma yapan bankalar ve diğer kuruluşlardır.
  TSM
  NFC ekosisteminde farklı partilerin birbirleri ile olan iş ilişkilerinde verimliliği arttırabilmek için TSM rolü ortaya çıkmıştır. TSM, son kullanıcıya NFC hizmetini havadan güvenli bir şekilde dağıtan ve yönetimini yapan kuruluştur. TSM; – Servis sağlayıcılara tek nokta üzerinden erişim imkânı verir. – Servis sağlayıcının uzaktan NFC uygulamasını müşterinin cep telefonuna indirmesini ve yönetmesini sağlar.
  Yıllık Faiz Oranı
  Ödenmemiş bakiyeye uygulanan yıllık faiz oranıdır.
  Yıllık Ücretler
  Kartınızı aldığınız banka ve kuruluşlar, kart için yaptıkları masrafları karşılamak amacıyla, kart hamillerinden yıllık ücret talep edebilir.
 • Kısaltmalar
  PCI: Payment Card Industry
  GSMA: GSM Association
  TTP: Trusted Third Party
  TSM: Trusted Service Manager
  SD: Secure Domain
  SE: Secure Element
  GP: Global Platform
  UI: User Interface
  ICE: Iterative Countermeasure Evaluation
  UICC: Universal Integrated Circuit Card
  CAP: Chip Authentication Programme (Mastercard)
  DPA: Dynamic Passcode Authentication (VISA)
  OTP: One Time Passcode
  ISD: Issuer Security Domain
  TSD: Trusted Security Domain
  APSD: Application Security Domain
  PPSE: Proximity Payment System Environment
  SWP: Single Wire Protocol
  USIM: Universal Subscriber Identity Module
  PAN: Primary Account Number