Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 • 1- NFC Nedir?

  Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication – NFC) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC haberleşmesi iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleştirilir. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır.
 • 2- NFC deneyimini nasıl yaşayacaksınız?

  NFC hayatı kolaylaştırır NFC sayesinde bilgi almak, ödeme yapmak, toplu taşımayı kullanmak ve cihazlar arasında veri paylaşımı yapmak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken iki NFC uyumlu cihazı birbirine yaklaştırmak; 4cm kadar bir mesafe yeterli olacaktır.
  NFC’nin getirecekleri o kadar çekici ki birçok marka, hizmetlerini ve müşteri deneyimini iyileştirmek için NFC teknolojisini kullanmaya başlamıştır. NFC uyumlu hizmetler hem hızlı ve kullanması kolay hem de mevcut hizmet güvenliğinin devamını sağlamaktadır.
 • 3- NFC uyumlu olması planlanan gündelik hayatta kullandığımız ürünler neler?

  Birçok cihaz NFC Teknolojisi ile uyumlu hale getirilerek hayatımızı kolaylaştırabilir. Bunlardan bazıları:
  Cep telefonları,
  Turnikeler,
  Otomatlar,
  Parkmetreler,
  POS’lar,
  ATM’ler,
  Ofis, ev veya garaj kapıları,
  Kişisel bilgisayarlar,
  Posterler, sokak tabelaları, otobüs durakları, yerel turistik yerler (sadece NFC okuyuculu etiketler ile)
  Ürün paketleme
 • 4- NFC gelecekte bize ne faydalar sağlayacak?

  NFC sayesinde çevremizden bilgi alabileceğiz. NFC teknolojisi cep telefonlarına gündelik hayatta kullandığımız objelere yerleştirilebilecek etiketlerle yüklenmiş bilgileri okuma özelliği kazandırıyor. Bu etiketler poster, otobüs durak işareti, sokak tabelası, ilaç, sertifika, paketlenmiş ürün ve daha birçok obje üzerine yerleştirilebilir.
  Bakın NFC teknolojisi hayatınızı nasıl kolaylaştırabilir?
  Hepimiz gün içinde birçok poster ve billboard gibi reklam tabelasının yanından geçip gidiyoruz. Bunların çoğunu o an görüp unutuyor ve ilgilimizi çeken bir kampanyaya unuttuğumuz için katılamayabiliyoruz. Posterlere ve reklam panolarına NFC uyumlu etiketlerin yerleştirilmesi ile etiketleri NFC uyumlu cep telefonumuzla okuyabilir ve kampanyalardan unutmadan yararlanabiliriz.
  NFC uyumlu etiketler otopark bileti, kredi kartı ve para üzerine gerçekliğini ispat etmek için yerleştirilebilir. NFC hologramı kopyalanmaya karşı dirençlidir ve çalınması durumunda iptal edilebilir. NFC basit ve kolay kurulabilir bağlantıların oluşmasını sağlar. Örneğin Bluetooth kulaklık setinizi cep telefonunuza sadece yakın tutarak iki cihaz arasında bağlantının kurulmasını sağlayabilirsiniz.
 • 5- NFC teknolojisi ödemeyi ve biletlemeyi nasıl kolaylaştıracak?

  NFC, temassız bilet ve kartların her gün beraberimizde taşıdığımız cep telefonu gibi elektronik cihazlarda yer almasını sağlar. Böylelikle üzerinizde birçok kart taşımak yerine bazı veya tüm kartlarınızı NFC uyumlu cep telefonunuzda taşımayı tercih edebilirsiniz. Ödeme yapmak için sadece NFC cihazınızı ödeme noktasına göstermek yeterli olacaktır.
  NFC teknolojisi POS ve insansız ödeme (parkmetre, otomat vb.) noktalarında ödeme yapmayı sağlar. Toplu taşıma ve diğer biletlerinizi cep telefonunuzda taşımayı sağlar. Böylelikle konserlerde cep telefonunuzdaki bilet ile turnikelerden hızlıca geçip beklemeden yerinizi alabilirsiniz. Toplu taşıma biletlerinizde kalan hesabı anında görebilir gerekirse anında yükleme yapabilirsiniz.
  NFC ile okunabilir poster ve etiketlere NFC uyumlu cep telefon veya PDA’inizi yaklaştırarak hızlı bir şekilde bilgi indirebilirsiniz. Örneğin otobüs/tren tarifelerini duraklarda yer alan böyle bir posterden cep telefonunuza indirerek çizelgeye istediğiniz an ve yerden ulaşabilirsiniz.
 • 6- NFC teknolojisi iş işleyişine nasıl faydalar sağlayacak?

  NFC teknolojisi basitlik ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Nihai tüketiciler ve çalışanlar NFC uyumlu cihazları yakın tutarak çeşitli hizmetlere erişebilir, yükledikleri içerikleri okuyabilir, bulundukları yerin yerel ağına bağlanabilir, ödeme yapabilir veya e-biletini gösterebilir. Birçok şirket temassız kimlik kartları ile kendi tesislerine ve yerel ağlarına giriş kontrolünü sağlıyor. NFC, bu kartların basım ve yönetim maliyetlerini düşürebilir. NFC uyumlu cihazlar da şirket ağ bağlantılarına girişi basitleştirebilir. NFC teknolojisinin ofis içinde kullanılması ile WLAN ayarları, yazıcı tanımlamaları ve hatta bina krokileri NFC uyumlu cihazlar tarafından algılanabilir ve mobil çalışanların ofisin herhangi bir yerinden hızlı bir şekilde işlerine başlamalarını sağlar.
 • 7- NFC teknolojisini ticari başarıya götürecek faktörler nelerdir?

  NFC teknolojisinin hizmet sağlayıcılar ve cihaz üretici firmalar tarafından benimsenmesinin dört temel nedeni bulunmaktadır:
  • Elektronik ihracın düşük maliyeti. Toplu taşıma veya event biletleme operatörleri gibi çoklu bilet ihraç eden operatörler elektronik biletleme ile maliyetlerin büyük ölçüde azaldığını görmüşlerdir. Maliyetleri düşürebilmek için güvenliğe duyarlı havayolları da e-bilet’e geçmişlerdir.
  • Etkileşimli hizmetlerden gelen gelir artışı. Mobil network operatörleri ve içerik sağlayıcılar, kullanıcıların katma değerli hizmetlerinden yararlanmasıyla gelir elde etmektedirler. NFC kullanıcıyı kolayca ulaşabileceği reklam ve değerli bilgi ile çevrelemektedir.
  • NFC uyumlu cihazlar zengin medya içeriği tüketimini yönlendirmektedir. NFC, tüketicilerin zengin medya içeriğini satın aldığı, oyun oynadığı ve paylaştığı ileri kişisel cihazlar pazarının hızlı büyümesini sağlayacaktır.
  • NFC uyumlu servisler için tüketicilerin tercihi. Kullanıcıların satın aldıkları bileti nasıl kullanacakları konusunda seçme şansı olmayabilir, ancak kullanıcılar nasıl ödeme yapacaklarını seçebilirler. Kolaylık bir fark yaratıcıdır; kullanımı kolay ödeme temassız ve NFC teknolojisinin yaygınlaşmasına ön ayak olacaktır.
 • 8- NFC ne kadar süreyle pazar tarafından değerli bulunacak?

  NFC dünya çapında mevcut temassız altyapısı üzerine kurulmaktadır; bu da milyonlarca insan tarafından aslında kullanılıyor demektir. NFC, moda veya olsa güzel olur bir teknoloji değil; aksine insanların hayatını kolaylaştıran bir teknolojidir. NFC ile hizmet ve ürünler için ödeme yapmak, toplu taşımayı kullanmak ve iki cihaz arasında veri paylaşmak çok basitleşir ve kolaylaşır.
  NFC’nin yararlarında kullanımda kolaylık başta gelmektedir. Genç-yaşlı herkes için iki cismi birbirine yakınlaştırarak tutmak insiyakidir. Mevcut sistemler üzerine gündelik işlerimizin bir parçası olarak tasarlanan NFC yıllar boyunca kullanılacak ve değerlendirilecek bir teknoloji olarak hayatımızda yerini alacaktır.
 • 9- NFC teknolojisi nasıl çalışıyor?

  Yakın alan iletişimi iki devrenin birbirine gevşekçe bağlı olduğu bir kaç santimetre mesafe ile güç ve veri paylaştığı endüktif kuplaj üzerine kurulmuştur. NFC cihazlar teknik özellikle olarak RFID etiket ve temassız akıllı kartlarla benzerlik gösterse de birkaç adet yeni özelliği barındırmaktadır.
 • 10- NFC teknolojisi, süre gelen teknolojiler üzerine nasıl yapılandırılıyor?

  NFC cihazlar yapıları gereği farklı cihazlarla beraber çalışabilme özelliğine sahiptir, çünkü NFC oturmuş, milyonlarca insanın her gün kullandığı temassız ödeme ve biletme standartlarını baz almıştır. Bu standartlar sadece temassız çalışan ortamı değil aynı zamanda veri aktarım formatını ve hızını da belirlemektedir.
 • 11- NFC teknolojisi hangi standart organizasyonları tarafından tanınıyor?

  NFC standartları, ISO/IEC (Uluslararası standartlar örgütü/ Uluslararası elektroteknik komisyonu), ETSI (Avrup Telekomünikasyon Standartlar Enstitüsü) ve ECMA (Avrupa bilgi ve haberleşme sistemleri standartlaştırma kurumu) tarafından tanınmaktadır.
  Mevcut NFC standartları, NFC cihazların RF gerekliliklerinden ISO/IEC 14443A, ISO/IEC 14443B ve FeliCa için ISO 18092’nin ilgili bölümlerini desteklemesini zorunlu kılmıştır.
 • 12- NFC veri iletim hızı nedir?

  NFC veri aktarım hızı saniye başına kilo bit (kbps) olarak ölçülür. NFC standardı mevcut altyapılar ile birlikte çalışabilmek için farklı hızları desteklemektedir. Mevcut hızlar 106kbps, 212kbps ve 424kbps’dır.
 • 13- Bir NFC uyumlu cihaz ile NFC etiketi arasındaki fark nedir?

  NFC uyumlu cihaz okuyucu/yazıcı ve birebir (P2P) modu ve kart emülasyon modunda çalışabilir. NFC etiketi ise pasif bir cihaz olup (genelde akıllı postere iliştirilmiştir) NFC uyumlu cihaz tarafından okunabilen veri depolar.
 • 14- Bir temassız kart ile etiket arasındaki fark nedir?

  Teknik olarak bir temassız kart ve etiket birbirinin aynıdır. Ancak, ödeme ve biletlemede kullanılan temassız kartlar güvenlik gerektiren veriyi depolayabilecek ilave teknolojiye sahip olabilir.
 • 15-NFC diğer telsiz ve RF teknolojilerinden ne kadar farklı veya ilişkilidir?

  Yakın Alan İletişimi (NFC), elektronik cihazlar arasında basit ve güvenli iki yönlü etkileşim sağlayan standartlara bağlı kısa mesafeli (birkaç santimetre) telsiz bağlantı teknolojisidir. Tüketicilerin temassız işlem yapmasına, dijital içeriğe ulaşmasına ve tek bir dokunmayla elektronik cihazlara bağlanmasını sağlar. Bluetooth telsiz teknolojisi 10m içerisinde cep telefonu, laptop ve diğer programlama ve haberleşme cihazları arasındaki kablolar yerine kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
  Wi-Fi teknolojisi yerel alan ağ bağlantıları için geliştirilmiştir. 100+ metrelik alanda bulunan düzinelerce programlama cihazının kablolu ağ bağlantısını uzatır veya kablosuz olarak tamamen yerine geçer. ZigBee temassız teknolojisi 100+ metrelik alan içerisinde sanayi ve konut uygulamaları için kontrol ve denetim imkanını sağlayan bir standarttır.
  IrDA kısa mesafe içerisinde (1m’den az) verinin kızılötesi ile aktarımını sağlayan görüş uzaklığı haberleşme standardıdır. IrDA arayüzleri bilgisayar ve cep telefonlarında sıklıkla kullanılmaktadır. RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) RFID etiketlerini kullanarak veriyi depolayan ve uzaktan veriyi kullanabilen otomatik tanımlama yöntemidir. RFID etiketleri herhangi bir ürüne iliştirilebilen bir cisim olup, RFID okuyucu/yazıcısından gelen sorguları alan veya onlara cevap verebilen silikon çipleri içermektedir. Temassız Akıllı Kartlar kart okuyucu ile RFID teknolojisi ile haberleşen bir çip (mikro işlemci) içermektedir. Temassız akıllı kart iletişim tipleri 10 cm’ye kadar haberleşme olanağı sağlayan ISO/IEC 14443 ve FeliCa standartlarını da kapsar.
 • 16-NFC cihazlarının çalışma modları nelerdir?

  NFC cihazları çalışma modlarını okuyucu/yazıcı, birebir iletişim (P2P) veya kart emülasyon modlarının hepsine birden sahip olmasıyla özeldir. Bu farklı çalışma modları ISO/IEC 18092 NFC IP-1 ve ISO/IEC 1443 temassız akıllı kart standartlarına dayanmaktadır.
  Okuyucu/yazıcı modunda NFC cihazlar NFC etiketlerini (akıllı poster gibi) okuyabilmektedir.
  Okuyucu/yazıcı modu ISO 14443 ve FeliCa standartları ile RF arayüzü uyumludur.
  Bire bir iletişim modunda iki NFC cihazı arasında veri aktarımı yapılabilir. NFC cep telefonunuz ile Bluetooth veya WiFi bağlantı kuruluş parametreleri paylaşabilir ve sanal kartvizit veya dijital fotoğraf gibi verilerin aktarımını yapabilirsiniz. Birebir iletişim modu ISO/IEC 18092 standardıyla standartlaştırılmıştır.
  Kart Emülasyon modunda NFC cihazının kendisi NFC etiketi gibi davranır. Bu modda NFC cihazı herhangi bir dış okuyucuya göre klasik temassız akıllı karttan farksızdır. Bu mod temassız ödeme ve e-bilet gibi uygulamaların gerçekleştirilmesini sağlar.
 • 17- TSM (Trusted Service Manager - Güvenilir Servis Sağlayıcı) Nedir?
  Kullanıcılara uygulamaları, kişiselleştirmeleri, mesajları ve hizmetleri havadan güvenli bir şekilde dağıtan ve yönetimini yapan kuruluştur.