Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 • 1- NFC Nedir?
  Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication – NFC) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC haberleşmesi iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleştirilir. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır.
 • 2- NFC deneyimini nasıl yaşayacaksınız?
  NFC hayatı kolaylaştırır NFC sayesinde bilgi almak, ödeme yapmak, toplu taşımayı kullanmak ve cihazlar arasında veri paylaşımı yapmak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken iki NFC uyumlu cihazı birbirine yaklaştırmak; 4cm kadar bir mesafe yeterli olacaktır. NFC’nin getirecekleri o kadar çekici ki birçok marka, hizmetlerini ve müşteri deneyimini iyileştirmek için NFC teknolojisini kullanmaya başlamıştır. NFC uyumlu hizmetler hem hızlı ve kullanması kolay hem de mevcut hizmet güvenliğinin devamını sağlamaktadır.
 • 2- NFC uyumlu olması planlanan ürünler neler?
  Birçok cihaz NFC Teknolojisi ile uyumlu hale getirilerek hayatımızı kolaylaştırabilir. Bunlardan bazıları: Cep telefonları, Turnikeler, Otomatlar, Parkmetreler, POS’lar, ATM’ler, Ofis, ev veya garaj kapıları, Kişisel bilgisayarlar, Posterler, sokak tabelaları, otobüs durakları, yerel turistik yerler (sadece NFC okuyuculu etiketler ile) Ürün paketleme
 • 3- NFC gelecekte bize ne faydalar sağlayacak?
  NFC sayesinde çevremizden bilgi alabileceğiz. NFC teknolojisi cep telefonlarına gündelik hayatta kullandığımız objelere yerleştirilebilecek etiketlerle yüklenmiş bilgileri okuma özelliği kazandırıyor. Bu etiketler poster, otobüs durak işareti, sokak tabelası, ilaç, sertifika, paketlenmiş ürün ve daha birçok obje üzerine yerleştirilebilir. Bakın NFC teknolojisi hayatınızı nasıl kolaylaştırabilir? Hepimiz gün içinde birçok poster ve billboard gibi reklam tabelasının yanından geçip gidiyoruz. Bunların çoğunu o an görüp unutuyor ve ilgilimizi çeken bir kampanyaya unuttuğumuz için katılamayabiliyoruz. Posterlere ve reklam panolarına NFC uyumlu etiketlerin yerleştirilmesi ile etiketleri NFC uyumlu cep telefonumuzla okuyabilir ve kampanyalardan unutmadan yararlanabiliriz. NFC uyumlu etiketler otopark bileti, kredi kartı ve para üzerine gerçekliğini ispat etmek için yerleştirilebilir. NFC hologramı kopyalanmaya karşı dirençlidir ve çalınması durumunda iptal edilebilir. NFC basit ve kolay kurulabilir bağlantıların oluşmasını sağlar. Örneğin Bluetooth kulaklık setinizi cep telefonunuza sadece yakın tutarak iki cihaz arasında bağlantının kurulmasını sağlayabilirsiniz.
 • 4- NFC teknolojisi ödemeyi ve biletlemeyi nasıl kolaylaştıracak?
  NFC, temassız bilet ve kartların her gün beraberimizde taşıdığımız cep telefonu gibi elektronik cihazlarda yer almasını sağlar. Böylelikle üzerinizde birçok kart taşımak yerine bazı veya tüm kartlarınızı NFC uyumlu cep telefonunuzda taşımayı tercih edebilirsiniz. Ödeme yapmak için sadece NFC cihazınızı ödeme noktasına göstermek yeterli olacaktır. NFC teknolojisi POS ve insansız ödeme (parkmetre, otomat vb.) noktalarında ödeme yapmayı sağlar. Toplu taşıma ve diğer biletlerinizi cep telefonunuzda taşımayı sağlar. Böylelikle konserlerde cep telefonunuzdaki bilet ile turnikelerden hızlıca geçip beklemeden yerinizi alabilirsiniz. Toplu taşıma biletlerinizde kalan hesabı anında görebilir gerekirse anında yükleme yapabilirsiniz.
 • 5- NFC ne kadar süreyle pazar tarafından değerli bulunacak?
  NFC dünya çapında mevcut temassız altyapısı üzerine kurulmaktadır; bu da milyonlarca insan tarafından aslında kullanılıyor demektir. NFC, moda veya olsa güzel olur bir teknoloji değil; aksine insanların hayatını kolaylaştıran bir teknolojidir. NFC ile hizmet ve ürünler için ödeme yapmak, toplu taşımayı kullanmak ve iki cihaz arasında veri paylaşmak çok basitleşir ve kolaylaşır. NFC’nin yararlarında kullanımda kolaylık başta gelmektedir. Genç-yaşlı herkes için iki cismi birbirine yakınlaştırarak tutmak insiyakidir. Mevcut sistemler üzerine gündelik işlerimizin bir parçası olarak tasarlanan NFC yıllar boyunca kullanılacak ve değerlendirilecek bir teknoloji olarak hayatımızda yerini alacaktır.
 • 6- NFC teknolojisi nasıl çalışıyor?
  Yakın alan iletişimi iki devrenin birbirine gevşekçe bağlı olduğu bir kaç santimetre mesafe ile güç ve veri paylaştığı endüktif kuplaj üzerine kurulmuştur. NFC cihazlar teknik özellikle olarak RFID etiket ve temassız akıllı kartlarla benzerlik gösterse de birkaç adet yeni özelliği barındırmaktadır.
 • 7- Bir temassız kart ile etiket arasındaki fark nedir?
  Teknik olarak bir temassız kart ve etiket birbirinin aynıdır. Ancak, ödeme ve biletlemede kullanılan temassız kartlar güvenlik gerektiren veriyi depolayabilecek ilave teknolojiye sahip olabilir.
 • 8- Bir NFC uyumlu cihaz ile NFC etiketi arasındaki fark nedir?
  NFC uyumlu cihaz okuyucu/yazıcı ve birebir (P2P) modu ve kart emülasyon modunda çalışabilir. NFC etiketi ise pasif bir cihaz olup (genelde akıllı postere iliştirilmiştir) NFC uyumlu cihaz tarafından okunabilen veri depolar.